Życzymy, aby wspólne, tradycyjne przeżywanie świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem - napisała para prezydencka do wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce obchodzących w piątek wigilię Bożego Narodzenia.
Swoje przesłanie pierwsza dama Agata Konrnhauser-Duda i Andrzej Duda skierowali też do przebywających w Polsce gości z Ukrainy i Białorusi.
W piątek przypada wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie święta obchodzą prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.
Przeczytaj: Kościół grekokatolicki 6 stycznia obchodzi Wigilię Bożego Narodzenia
Prezydent i pierwsza dama złożyli z tej okazji życzenia pełnych zdrowia i pokoju Świąt Narodzenia Pańskiego. "Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja. Niech narodzenie Chrystusa w Betlejem przyniesie pokrzepienie i umocni więzi łączące państwa rodziny, parafie i wspólnoty zakonne. Niech doda sił i pomaga w pokonywaniu wszelkich przeciwności. Życzymy państwu, aby wspólne, tradycyjne przeżywanie tych świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem" - napisała para prezydencka.
Przeczytaj: Uroczystość Objawienia Pańskiego - jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich
"Wigilijne orędzie głosi pokój ludziom dobrej woli. Niech wypełnia się ono w całej Rzeczypospolitej, oraz za wschodnią granicą naszej ojczyzny, przede wszystkim w Ukrainie. Niech Boże Dziecię błogosławi każdemu potrzebującemu, a także tym, którzy niosą pomoc ofiarom wojny" - podkreślili.
Ostatni dzień starego roku juliańskiego i pierwszy nowego przypadają odpowiednio - 13 i 14 stycznia w kalendarzu gregoriańskim. Prezydent wraz z małżonką złożyli życzenia wiernym obrządków wschodnich, aby w nowym roku cieszyli się dobrym zdrowiem, rodzinną harmonią i spokojem. "Niech przyniesie on państwu pomyślną realizację wszystkich planów i zamierzeń, przezwyciężenie trudności oraz nadzieję na dobrą przyszłość" - dodali.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
O zadaniach chrześcijan dla ludzkiego współżycia i społecznego rozwoju.
Galileusza niesłusznie był symbolem opozycji między nauką i Kościołem.