Są one wynikiem czterech dni prac i rozmów delegatów, reprezentujących 39 konferencji biskupich Europy. Cały dokument końcowy, który wieńczą zalecenia, ma być opublikowany w terminie późniejszym.
Stolicę apostolską szczególnie niepokoi wzrastająca liczba ataków na synagogi i cmentarze żydowskie – powiedział abp Luciano Suriani na konferencji w Skopje dotyczącej antysemityzmu w Europie. Nuncjusz w Północnej Macedonii wskazał także na zjawisko trywializacji Holokaustu i nienawiść szerząca się w Internecie.
Biskupi nie mogą zmieniać tego, co wypracowało europejskie zgromadzenie synodalne. Jestem pewny, że opinia publiczna nie będzie tego tolerować – powiedział dziennikarzom kard. Jean-Claude Hollerich na zakończenie pierwszej części posiedzenia synodalnego, które odbywa się w Pradze. Od jutra będą w nim uczestniczyć wyłącznie przewodniczący krajowych episkopatów.
Dzisiaj podczas Mszy odprawianej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej abp Grzegorz Ryś w końcowych słowach homilii zwrócił się z serdecznym apelem o pomoc dla wszystkich ofiar trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji. Prosił o konkretne zaangażowanie na miarę naszych możliwości i na miarę dramatu, który dotknął tysiące ludzi.
„Wśród osób zaproszonych przez Franciszka na przedstawienie będą uchodźcy z rodzin ukraińskich, syryjskich, kongijskich oraz sudańskich, również więźniowie, którzy mogą opuścić miejsca osadzenia, będą osoby, które mieszkają, śpią (…) oraz pracują na ulicy” – taką listę gości na spektakl w cyrku podał Radiu Watykańskiemu Jałmużnik Papieski, kard. Konrad Krajewski.
Nie jest łatwo towarzyszyć komuś, kto cierpi. Lecz kiedy jest nam trudno, patrzmy w jego oczy, bo z tego oblicza spogląda na nas sam Jezus, który nigdy nas nie opuszcza – powiedział Papież do przedstawicieli duszpasterstwa służby zdrowia rzymskiej diecezji. Franciszek przyjął ich z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego. Podkreślił, że ludzie cierpiący w swej kruchości są szczególnie bliscy sercu Boga.
Obecny na prezentacji bp Adam Wodarczyk mówił, że na przekór kulturze, która narzuca strach przed bezbronnością, która wypycha na margines to, co kruche i słabe, jesteśmy wezwani do niesienia chorym troski i współczucia. Swoim świadectwem podzielili się lekarze, pielęgniarki i pielęgniarz.
W czasie wojny ocaliła kościół wynosząc z niego bombę, zbierała podeptane Hostie w kościołach oraz troszczyła się o chorych i cierpiących. Mowa o s. M. Iwonie Król CSSE. Dziś rozpoczął się proces beatyfikacyjny zakonnicy nazywanej "cichą bohaterką Wschowy".
Na wschodzie Ukrainy wzrosła liczba bezdomnych, okaleczonych, uchodźców i bezbronnych oczekujących wsparcia – napisał bp Jan Sobiło z diecezji charkowsko-zaporoskiej. Rektor KUL odpowiada na apel: Z braćmi albertynami pomożemy ubogim dawać chleb.
Polska sekcja PKWP przygotowuje transport z pomocą humanitarną dla Syrii. „Zwracamy się z prośbą o kontakt do producentów mleka w proszku, długoterminowej żywności, śpiworów i namiotów. Ciepłą odzież zakupimy na miejscu. To tańsza opcja i pozwoli dotrzeć do większej grupy potrzebujących” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.
W Polsce spędziłem dziewięć lat: trzy jako sekretarz nuncjatury, otwartej ponownie w 1989 r., z nuncjuszem abp. Józefem Kowalczykiem; a następnie sześć lat jako nuncjusz, od 2010 do 2016 r. (…). Mogę powiedzieć, że część mojego serca zostawiłem w Polsce – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr abp Celestino Migliore, były nuncjusz apostolski w Polsce, obecnie nuncjusz apostolski we Francji.