Na Sycylii spotkali się przedstawiciele organizacji pro-life z 25 europejskich krajów.
Archidiecezja Denver ogłosiła 7 listopada „Wytyczne dotyczące spraw osoby ludzkiej i tożsamości płciowej”.
Bp Varden z Trondheim o Kościele katolickim w Norwegii.
Podczas gdy w Katarze rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, „wśród lokalnych chrześcijan nie widać szczególnego entuzjazmu” – mówi bp Paul Hinder, pasterz tego regionu, w wywiadzie dla portalu The Pillar. Dodaje, że może to częściowo wynikać stąd, iż wielu chrześcijan pochodzi z krajów, gdzie bardziej popularny jest krykiet.
Rosjanie w ciągu ostatniej doby zaciekle atakowali zarówno cele wojskowe w okolicach Bachmutu oraz Awdijiwki w obwodzie donieckim, jak i cywilne punkty w głębi Ukrainy, np. Kupiańsk i jego okolice czy południowe tereny tego państwa. „Wszystkie nasze miasta oraz wioski modlą się o zwycięstwo, ale również odczuwają na samych sobie agresję rosyjskiego grabieżcy” – wskazał abp Światosław Szewczuk.
Dzisiaj w święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny obchodzony jest w całym Kościele dzień modlitwy i wsparcia materialnego zakonów kontemplacyjnych. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na początku swojej działalności w Polsce zainicjowało akcję: „Cicha i wierna obecność”. Szef oddziału tej organizacji w naszym kraju ks. Waldemar Cisło podkreśla, że mamy w samej Polsce około 1,6 tys. sióstr klauzurowych w ponad 80 klasztorach.
Dzisiaj rozpoczynają się we Lwowie obrady Konferencji Episkopatu łacińskiego Ukrainy. W rozmowie z Radiem Watykańskim, bp Stanisław Szyrokoradiuk zapowiedział, że po Roku Krzyża rozpocznie się w Kościele na Ukrainie Rok Miłosierdzia. W Odessie, z której przyjechał, po kilku dniach przerwy powróciła elektryczność i woda, działają również telefony.
Papież mianował nowego prefekta Dykasterii dla Kościołów Wschodnich. Został nim dotychczasowy nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii abp Claudio Gugerotti. Na tym stanowisku zastąpi kard. Leonarda Sandriego.
Parafia w Manchesterze jest jedną z najstarszych, a prawdopodobnie pierwszą na świecie poświęconą Bożemu Miłosierdziu. Założył ją w 1947 r. pochodzący z ziemi lwowskiej ks. Jan Bas. „Był on jednym z prekursorów kultu Bożego Miłosierdzia na świecie. Przesłanie być może dotarło do niego za pośrednictwem Polaków pochodzących z Wileńszczyzny, ludzi, którzy znali przesłanie św. s. Faustyny oraz nauczanie bł. ks. Sopoćki” – powiedział Family News Service bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który 20 listopada przewodniczył obchodom 75-lecia istnienia polskiej parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze.
„Bombardowania naszego miasta nie ustają. Nie ma prawie dnia kiedy nie spadłaby rakieta, pociski, czy drony. Żyjemy w ciągłym napięciu. Nie ma takiej pory dnia kiedy nie byłoby ostrzału. Głównie ostrzeliwana jest infrastruktura krytyczna oraz obiekty cywilne. Rosja chce pozbawić Ukrainę prądu, gazu, i sieci wodociągowej. Najgorzej jest na osiedlach bloków mieszkalnych” – mówi ks. Anatol Kłak MIC, marianin, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Charkowie.
Pracujący w Abu Zabi ksiądz katolicki Matthias Renggli, widzi duże możliwości dla Kościoła katolickiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). „Powiedziałbym nawet, że chrześcijaństwo kwitnie na tej ziemi muzułmańskiej” – stwierdził pochodzący ze Szwajcarii duchowny 19 listopada w rozmowie z portalem dom radio.de z Kolonii. Katolicy stanowią ok. 10 proc. mieszkańców ZEA.
„Wszędzie tam, gdzie potrzeba pomocy, zanim dotrą konwoje humanitarne i dziennikarze, są już siostry zakonne i księża. Zostają tam, gdy opadnie zgiełk wojny, gdy skończy się zainteresowanie mediów” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, w trakcie konferencji naukowej w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.