„Nasza wspólna troska o dobro dzieci powinna być nierozerwalnie złączona z angażowaniem oraz wspieraniem rodziców, zwłaszcza matek, aby pomóc im zrozumieć ich odpowiedzialność w chronieniu integralności oraz świętości życia ich potomstwa” – powiedział abp Paul Richard Gallagher do Światowej konferencji na temat opieki nad małym dzieckiem i edukacji wczesnodziecięcej. Spotkanie odbyło się w ostatnich dniach w Taszkiencie. Szef watykańskiej dyplomacji przemawiał w imieniu Stolicy Apostolskiej.
Niezmienne stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie aborcji i stosunku do homoseksualizmu zamierzają przypomnieć wiernym biskupi Stanów Zjednoczonych. Jest to jedno z postanowień, jakie podjęli oni na zakończenie swego dorocznego 4-dniowego posiedzenia, które 17 listopada zakończyło się w Baltimore. Wybrano na nim nowych: przewodniczącego (abp Timothy Broglio) i wiceprzewodniczącego (abp William Lori), a także sekretarza generalnego, którym został abp Paul Coakley z Oklahomy – zdeklarowany przeciwnik aborcji.
Chrześcijanie, duchowni, lekarze, pacjenci i wszyscy inni są powołani do pielęgnowania pogłębionej modlitwy osobistej opartej na lekturze Pisma Świętego, znajomości prawd wiary Chrystusa. Ważne jest również, abyśmy odwiedzając chorych, nasze wizyty zawsze rozpoczynali od modlitwy. Niech nigdy nie zabraknie modlitwy za tych, którzy cierpią. Stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk 18 listopada w swoim codziennym przemówieniu w 268 dniu wojny.
Ostatnie bombardowania ze strony Rosjan doprowadziły do tego, że ok. 10 mln Ukraińców pozbawionych jest elektryczności. Najpoważniejsza sytuacja panuje w rejonie Odessy, Winnicy, Sum oraz Kijowa. Przebywający aktualnie w Rzymie bp Jan Sobiło obawia się, że nadchodząca zima będzie na Ukrainie najtrudniejsza od czasu zakończenia II wojny światowej.
Watykański Sekretarz Stanu odprawił w papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej Mszę w intencji pokoju na Ukrainie: „nie ma sytuacji tak skomplikowanej, której Duch Boży nie mógłby odwrócić.
Dziś po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Dzień Przeciw Seksualnemu Wykorzystywaniu Dzieci. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta przez ONZ 7 listopada. Inicjatywę poparło 120 krajów, a także Stolica Apostolska, która ma status stałego obserwatora przy tej organizacji. Kościół przebył w owej dziedzinie długą drogę, ale musi postępować w taki sposób, aby mógł być wzorem dla innych – uważa ks. Hans Zollner.
Ten weekend Ojciec Święty spędzi w Piemoncie, a konkretnie w okolice Asti, skąd pochodzi jego rodzina. Szczególną okazją przybycia tam Papieża są 90. urodziny jego kuzynki. Carla Rabbezzana pozostaje w stałym kontakcie z Franciszkiem od 1974 roku. „Od dawna już chciał przyjechać na to miejsce – stwierdza kobieta – ponieważ jest bardzo związany z naszą ziemią”. Poprzednie plany odwiedzin skomplikowała pandemia. Po sobotnim spotkaniu z rodziną, Papież zobaczy się w niedzielę z młodzieżą.
Przyczyną medialnego ataku na św. Jana Pawła II jest nastawienie niektórych grup społecznych do jego nauczania, a zwłaszcza w sprawie ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wartości małżeństwa i rodziny i moralności życia seksualnego - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu przekazanym PAP.
Tematem listopadowego spotkania "Duchowość dla Warszawy" będzie śmierć, żałoba, przygotowanie do własnego odejścia. Co mówią o tym medycyna i teologia?
Wszyscy musimy być pacyfistami. Musimy pragnąć pokoju, a nie tylko zawieszenia broni, które może służyć jedynie do dozbrojenia, musimy pragnąć pokoju prawdziwego, który jest owocem dialogu - powiedział papież Franciszek, odnosząc się do wojny Rosji z Ukrainą, w opublikowanym w piątek wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa".
Wojownicy Maryi, zgromadzenie kilku tysięcy mężczyzn, jest niewątpliwie fenomenem duszpasterskim zasługującym na uznanie, niemniej jednak nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego wymaga korekty – informuje Komisja Nauki Wiary KEP w oświadczeniu przekazanym KAI. Z dokumentu dowiadujemy się, że „ks. Dominik Chmielewski, działający w porozumieniu ze swoją władzą zakonną, pragnie być wierny nauce Kościoła i zastosuje się do krytycznych uwag zawartych we wspomnianej opinii teologicznej”.
Jan Paweł II zgodnie z nabywaną wiedzą podjął zdecydowaną walkę z przypadkami wykorzystywania seksualnego dzieci i małoletnich przez niektórych duchownych oraz wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw – piszą członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich.