Misja dziennikarzy i mediów to zespół działań, które powinny być nakierowane ku dobru wspólnemu, a nie partykularnemu. Zadania te znacznie wykraczają poza samo tylko dostarczanie informacji – napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, w Słowie na Dzień Środków Społecznego Przekazu 2023. W Kościele w Polsce obchodzimy ten Dzień w trzecią niedzielę września.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwiedza Słowację.
W Rzymie zakończył się Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Papież wśród Ukraińców m jednak bardzo niskie notowania
Kard. Mario Grech sekretarz generalny synodu wysłał list do biskupów i eparchów na całym świecie.
W czasie pokazu metropolita przemyski, abp Adam Szal przekazał relikwie rodziny Ulmów prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro.
„Dla mężczyzny ważny jest challenge, podejmowanie wysiłków i wyzwań” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który pokonał rowerem odcinek ze Swarzewa na Hel. Ordynariusz bydgoski odwiedził uczestników skupienia pod nazwą „Mężczyźni na szlaku”. To niecodzienna oferta rekolekcji, skierowana do męskiego grona, pragnącego wypocząć w aktywny sposób, zbliżyć się do Boga i odkrywać, czym jest powołanie mężczyzny w różnych jego aspektach.
Pod hasłem "Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę" rozpoczął się w piątek 15 września 6. Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych. Wydarzenie zainaugurowała Msza św. z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego i bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.
W Krakowie, w Centrum Kongresowym ICE, trwa Trzynaste Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). ŚFL to globalna wspólnota Kościołów reprezentujących tradycję luterańską. Zgromadzenie, które jest najwyższym organ decyzyjnym Światowej Federacji Luterańskiej, zbiera się zwykle co 6 lat i gromadzi delegatów i delegatki ze 150 Kościołów członkowskich.
Na włoskiej Lampedusie rozgrywa się kolejny dramat. Nigdy wcześniej tak wielu migrantów nie przybyło na wyspę w tak krótkim czasie. Obecnie jest ich dwa razy więcej niż mieszkańców.
Abp Michel Aupetit, były arcybiskup Paryża, zostały oczyszczony z zarzutów o agresję seksualną. Prokuratura zamknęła dochodzenie, ponieważ nie stwierdzono popełnienia przestępstwa.
Wysłannik papieża Franciszka kardynał Matteo Zuppi rozmawiał w Pekinie z przedstawicielem chińskiego rządu o potrzebie poszukiwania sposobu na zakończenie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Spotkanie odbyło się w "otwartej i serdecznej atmosferze" - ogłosił w czwartek Watykan.
Papież zapewnił nas, że jest z nami. Teraz musimy o tym przekonać Ukraińców - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk na konferencji prasowej w Rzymie.
Najważniejsze tygodniki katolickie w Polsce przygotowały specjalną wkładkę tematyczną przed zaplanowaną na październik rzymską sesją XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności. O tej inicjatywie oraz o samym synodzie rozmawiano podczas spotkania w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.
Wiara, która wchodzi w dialog z rozumem pomaga rozumowi być sobą – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim bp Antonio Staglianò, Przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej. Dziś obchodzimy 25 rocznicę publikacji encykliki św. Jana Pawła II Fides et Ratio.
Do wszystkich parafii w Polsce rozesłane zostaną teksty, które podejmą tematykę trwającego obecnie synodu. Wybraliśmy to, co najtrudniejsze, żeby zaznajomić opinię katolicką z tymi zagadnieniami, tak żeby każdy mógł w jakiś sposób towarzyszyć temu synodowi - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji parę królewską z Belgii. Król Filip wraz z królową Matyldą spotkali się także z abp. Paulem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami.
Ubrania na zimę i artykuły spożywcze, w tym dania błyskawiczne to zawartość ciężarówki z pomocą humanitarną od Papieża Franciszka, który dziś dotarł do Zaporoża i do Charkowa na Ukrainie. Pomoc trafi do ludzi, którzy uciekają przed wojną z terytoriów przy linii frontu. Akcję pomocy koordynuje jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.
Parlament Europejski przyjął wczoraj w głosowaniu raport w sprawie nowych zasad regulujących stosowanie substancji pochodzenia ludzkiego w Unii Europejskiej. Przed zawartymi w nim zapisami przestrzegły, jeszcze przed głosowaniem, Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
W Monachium dobiega końca 27. Międzynarodowy Kongres Renovabis, czyli pomocowej organizacji niemieckiego Kościoła, wspierającej chrześcijan w krajach Europy Wschodniej. W tym roku odbywa się on pod hasłem: „Wolność, którą mam na myśli… Europa między przebudzeniem, rozczarowaniem i zagrożeniem”.