W Monachium dobiega końca 27. Międzynarodowy Kongres Renovabis, czyli pomocowej organizacji niemieckiego Kościoła, wspierającej chrześcijan w krajach Europy Wschodniej. W tym roku odbywa się on pod hasłem: „Wolność, którą mam na myśli… Europa między przebudzeniem, rozczarowaniem i zagrożeniem”.
W spotkaniu bierze między innymi udział były prezydent Niemiec Joachim Gauck. Radził on Zachodowi, by lepiej poznał poglądy mieszkańców Europy Wschodniej. „Europa Zachodnia potrzebuje czegoś z ducha zaufania i umiłowania wolności, który panuje na przykład w krajach bałtyckich, w Polsce, ale także w Mołdawii” – stwierdził niemiecki polityk. Nawiązując do rosyjskiej agresji na Ukrainę, podkreślił, że wyciągając wnioski z historii, należy wspierać tych, którzy walczą o swoją wolność lub jej bronią.
Z Polski w kongresie uczestniczy m.in. prof. Marek Cichocki. Przyznał, że Niemcom trudno jest zrozumieć polskie pojmowanie wolności.
„Koniec zimnej wojny był w dużym stopniu wielkim wybuchem wolności. Tak to było doświadczane przez wielu ludzi – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Cichocki. - Natomiast po 30 latach od końca zimnej wojny wracamy trochę do tych samych pytań o to, czym jest wolność w zmienionych okolicznościach, dlatego że żyjemy w innym świecie. Polska jest też innym krajem, ale także świat się bardzo zmienił. Wyszliśmy z czasów „historycznych konieczności” i znajdujemy się coraz bardziej w świecie chaotycznym, niepewnym, i tym bardziej stawiającym problem wolności. Wydaje się, że poszukując odpowiedzi na pytanie, czym współcześnie jest wolność, musimy wrócić do pewnych wartości, które przyświecały nam wraz z końcem zimnej wojny, takich jak prawo do samostanowienia, jak, kim jest obywatel, jak autonomiczne źródła norm, jak rodzina, religia, kultura, czym jest gospodarka, czym jest solidarność społeczna.“
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.