Papież zapewnił nas, że jest z nami. Teraz musimy o tym przekonać Ukraińców - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk na konferencji prasowej w Rzymie.
Przypomniał spotkanie Franciszka z uczestnikami Synodu UKGK. „Mieliśmy ważne spotkanie z Ojcem Świętym, papieżem Franciszkiem. Dwie godziny braterskiego, otwartego, szczerego i autentycznego dialogu. Papież przyspieszył spotkanie z nami o godzinę właśnie po to, aby dać naszym biskupom przestrzeń do wypowiedzi, wyrażenia opinii i dania świadectwa o tym, czego doświadczają. Biskupowi Odessy, Doniecka, wygnanemu do Zaporoża, Charkowa. Papież nas wysłuchał i powiedział: «Może macie wątpliwości, z kim jest papież, ale zapewniam was, że jestem z wami». Te słowa papieża: zapewniam was, że jestem z wami, były przesłaniem pocieszenia. Teraz do nas należy przekonanie naszych obywateli o tym przesłaniu i dobre jego przekazanie” – wskazał kijowsko-halicki arcybiskup większy.
Relacjonujemy na bieżąco: Inwazja Rosji na Ukrainę
Na pytanie o słowa doradcy prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka, który określił Franciszka mianem filorosyjskiego, zwierzchnik UKGK powołał się na swą rozmowę z ambasadorem Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, który stwierdził, że była to jego „prywatna opinia”, a nie stanowisko władz ukraińskich.
„Według mnie opinia publiczna na Ukrainie uważa, że nie powinniśmy pogardzać naszymi przyjaciółmi, gdyż bez globalnego wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej Ukraina się nie utrzyma” – wskazał hierarcha. Dlatego tak ważne jest „przekazywanie przesłania, które otrzymaliśmy od Ojca Świętego”.
Jednocześnie potwierdził dane przedstawione przez rzymskokatolickiego biskupa kijowskiego Witalija Krywickiego i przyznał, że „publiczny wizerunek papieża na Ukrainie jest zniszczony”. Przed inwazją rosyjską był on najbardziej szanowanym zwierzchnikiem religijnym. Według sondaży, 45-52 proc. Ukraińców uważało go za rzecznika prawdy, moralnego przywódcę. Pod koniec zeszłego roku ta popularność zmalała do zaledwie 6, a nawet 3 proc. „Ale po tym niedawnym nieporozumieniu nie jestem w stanie powiedzieć, ilu Ukraińców deklaruje dziś pełne zaufanie do publicznego wizerunku papieża. To jest realny problem Kościoła katolickiego na Ukrainie” – stwierdził greckokatolicki arcybiskup większy.
Zapewniając o pełnej jedności z Rzymem i papieżem, dodał: „Za tę jedność zapłaciliśmy bardzo wysoką cenę, dziś ta katolicka i powszechna wspólnota jest siłą przetrwania naszego narodu”.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.