Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwiedza Słowację.
Watykański sekretarz stanu przebywa z trzydniową wizytą na Słowacji, gdzie został zaproszony przez miejscowy episkopat. Kard. Pietro Parolin podkreśla, że kraj ten może wnieść znaczący wkład w świat i jego transformację. - Jest to związane z bogatą historią, kulturą i chrześcijańskim dziedzictwem Słowacji oraz zaangażowaniem jego mieszkańców w wartości duchowe oraz promowaniem wzajemnego szacunku i współistnienia obywatelskiego i religijnego – zauważa watykański dyplomata.
Wizyta kard. Parolina jest związana z 1160-leciem przybycia świętych Cyryla i Metodego do kraju, 30-leciem odnowienia stosunków dyplomatycznych między Republiką Słowacką a Stolicą Apostolską; 20. rocznicą beatyfikacji biskupa Vasil'a Hopko i siostry Zdenki Schelingovej, męczenników prześladowań ateistycznych, której dokonał św. Jan Paweł II.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej powiedział, że główne cele jego wizyty to dzielenie się wiarą wspólnot kościelnych, umacnianie ich komunii, wznowienie przesłania, które Papież Franciszek pozostawił podczas swej wizyty apostolskiej dwa lata temu oraz wspólna modlitwa do Maryi, w święto Matki Bożej Bolesnej, która jest patronką Słowacji.
Na pytanie, co Słowacja, jako mały kraj może zaoferować światu watykański hierarcha wskazał na niedawną podróż Papieża Franciszka do Mongolii, która pokazała, że nie można ograniczać się do liczb lub wielkości wspólnoty, aby ocenić jej znaczenie i wpływ. „To samo dotyczy Słowacji. Jej niewielki rozmiar nie przeszkadza, by wniosła znaczący wkład w świat i jego transformację” – podkreślił.
Kard. Parolin nawiązała także do świętych Cyryla i Metodego, którzy są przykładem inkulturacji i synodalności. Zaznaczył, że dali oni „niezwykłe świadectwo tego, jak chrześcijaństwo może z powodzeniem integrować się z różnymi kulturami”. Z takiego świadectwa wyłaniają się aspekty istotne dla naszych czasów, takie jak docenienie różnorodności w jedności, wzajemny szacunek, potrzeba dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. „Są to filary, na których można budować pokojowe i integracyjne społeczeństwo” – podkreślił kard. Parolin. Zaznaczył jednocześnie, że obecnie jest potrzebny wysiłek tłumaczenia treści wiary na język przystępny dla młodzieży. „Wszystko to wymaga wielkiej umiejętności słuchania siebie nawzajem, co jest drogą synodalności, na którą skierował nas Papież Franciszek” – powiedział.
Podczas wizyty na Słowacji sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwiedzi Bratysławę, Šaštín, Košice e Klokočov, gdzie będzie przewodniczył uroczystościom liturgicznym. Kard. Parolin spotka się także z władzami kraju, aby omówić kwestie współpracy między Stolicą Apostolską a Słowacją w celu promowania wartości takich jak sprawiedliwość społeczna, solidarność, braterstwo i pokój.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Przypomina też, że szkoła jest miejscem, w którym uczymy się otwierać umysł i serce na świat.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.