W czasie pokazu metropolita przemyski, abp Adam Szal przekazał relikwie rodziny Ulmów prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro.
W rzymskiej bazylice św. Piotra w Okowach odbyła się premiera filmu o błogosławionej rodzinie Ulmów, którzy zostali zamordowani przez niemieckich nazistów za pomoc ludności żydowskiej. Zorganizowano ją z inicjatywy Ambasady Polski przy Stolicy Apostolskiej. Zaprezentowano film pt. „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” będący dokumentalną produkcją TVP Polonia
W czasie pokazu metropolita przemyski, abp Adam Szal przekazał relikwie rodziny Ulmów prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro. Ambasador Adam Kwiatkowski podkreśla, że historia Samarytan z Markowej musi być szerzej znana światu. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje też na znaczenie tego, że zagraniczna premiera filmu odbyła się właśnie w Rzymie.
„Jestem przekonany o tym, że ten pokaz filmu właśnie tutaj, w Rzymie, w miejscu, z którego Ojciec Święty, głowa Kościoła katolickiego, podpisał dekret o heroiczne cnót i otworzył drogę do beatyfikacji jest ważny. Dzisiaj mogliśmy się tutaj spotkać w gronie polskiego duchowieństwa, w gronie przedstawicieli Stolicy Apostolskiej z ks. kard. Semeraro, a z drugiej strony z panią marszałek Elżbietą Witek i mogliśmy pokazać ten film. Pokazać zarówno polskiej społeczności, duchownym, ale też korpusom dyplomatycznym. To chyba jeden z pierwszych takich eventów czy uroczystości, w których uczestniczyły trzy różne korpusy dyplomatyczne. Zaprosiliśmy wszystkich, żeby dosłownie kilka dni po pięknej beatyfikacji w Polsce mogli zobaczyć tą jakże wzruszającą, przejmującą, tragiczną historię. Dzisiaj myślę, że w jakimś sensie historię też dającą nadzieję na przyszłość. Przecież Ulmowie zostawili nam przesłanie, to przesłanie od tych Samarytan z Markowej w trudnym czasie. Trzeba pomagać, warto pomagać nawet w takiej sytuacji, kiedy ryzykuje się własnym życiem. I to jest to przesłanie, które będzie nam z pewnością towarzyszyć tutaj w kolejnych dniach.“
Prezentowany w Rzymie film w reżyserii Marty Pietrasiewicz zrealizowano w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Watykanie. W projekcji udział wzięli m.in. kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, abp Adam Szal, metropolita przemyski, Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP, dyplomaci z różnych krajów świata, przedstawiciele Polonii oraz goście zagraniczni.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.