W Birmie trwa wizyta delegata apostolskiego. Abp Giovanni d’Aniello odprawił Mszę w katedrze w Mandalay; spotkał się również z birmańskimi seminarzystami.
Watykański dyplomata zapowiedział, że na początku przyszłego roku przyjedzie ponownie do tego azjatyckiego kraju. Abp d’Aniello jest nuncjuszem w Kambodży i Tajlandii oraz delegatem apostolskim w Laosie.
W sposób szczególny delegat apostolski zapoznał się z problemem Kaczinów, mniejszości etnicznej mieszkającej na terytorium birmańskim, która metodą walki partyzanckiej dąży do niepodległości. W Kościele katolickim w Birmie trwa od połowy września modlitwa o pokój na pograniczu z Chinami, które zamieszkują Kaczinowie. W sposób szczególny wyznawcy Chrystusa modlą się za birmańskich polityków i ofiary ostatniego konfliktu zbrojnego. Do rozwiązania pozostaje również problem uchodźców wojennych. Na terenach konfliktu zbrojnego mieszka 100 tys. katolików. Kościół prowadzi tam wiele dzieł społecznych i edukacyjnych. Najpilniejszym wyzwaniem dla katolików jest teraz otwarcie szkoły dla pielęgniarek. W odbudowę powojenną Birmy od trzech lat zaangażowana jest wspólnota międzynarodowa. Caritas Polska pomogła w budowie czterech szkół katolickich dla ponad tysiąca uczniów.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.