Motocyklem do papieża

Jeden z dawnych studentów prof. Ratzingera pojedzie motorem na spotkanie Kręgu Uczniów Prof. Ratzingera – papieża Benedykta XVI w Castel Gandolfo.

Reklama

Nowa ewangelizacja będzie głównym tematem tegorocznego spotkania. Spotkają się oni w Castel Gandolfo w dniach 27 i 28 sierpnia.

Będzie to już czwarta wyprawa dziekana z Königswinter koło Bonn, ks. Udo Maria Schiffersa motorem na doroczne spotkanie byłych studentów, których profesorem i promotorem był Joseph Ratzinger. Zwykle już, na początku spotkania Benedykt XVI pyta ks. Schiffersa, czy i w tym roku przyjechał motorem.

Jak zwykle, od wielu już lat, grupa ok. 40 teologów, wśród nich metropolita Wiednia, kard. Christoph Schönborn, dyskutować będzie ze swoim nauczycielem. W tym roku gościnnymi mówcami będą prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkowitz z Drezna oraz Otto Neubauer, kierujący w Wiedniu Akademią Ewangelizacji, która istnieje z inicjatywy Wspólnoty Emmanuel.

Sam Benedykt XVI weźmie udział w drugim dniu spotkania swoich byłych studentów i doktorantów.

W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA 67-letni ks. Schiffers przyznał, że wyjazd motorem do Castel Gandolfo traktuje przede wszystkim jako „medytacyjną wędrówkę”. Jak twierdzi, to bardzo pasuje do spotkania z papieżem, podczas którego omawiane są sprawy duchowe. Kiedy po wygłoszonych referatach głos zabiera papież, prowadzi dyskusję jak za dawnych czasów w Ratyzbonie – zapisuje listę mówców i włącza się do debaty.

- To dla niego radość i wytchnienie – uważa niemiecki kapłan i zwraca uwagę, że ze względu na to, iż papież swobodnie dyskutuje, nic nie pozostaje na piśmie, wszyscy uczestnicy Kręgu Uczniów zobowiązują się do zachowania dyskrecji, gdy chodzi o szczegóły spotkania.

Dziekan z Königswinter chciałby też, poza dyskusją akademicką, podzielić się z papieżem „troskami duszpasterza z terenu”, gdzie w pięciu parafiach żyje tylko 15 tys. katolików.

Nawiązując do tegorocznego tematu spotkania w Castel Gandolfo – nowej ewangelizacji – na podstawie własnych doświadczeń pragnie zauważyć, że nawet katolicy, którzy już przyszli do kościoła, w duchu są dalecy od niego i powinni był na nowo pozyskiwani dla wiary.

Krąg Uczniów Prof. Ratzingera istnieje od 1971 r. Jak wspomina kard. Schönborn, powstał dlatego, że u Josepha Ratzingera w Ratyzbonie było za dużo doktorantów i profesor dogmatyki nie był w stanie opiekować się indywidualnie każdym z nich. Dlatego wszyscy spotykali się co drugą sobotę w seminarium duchownym w Ratyzbonie. Po wspólnej Mszy św. doktoranci przedstawiali swoje najnowsze doniesienie, o których potem wspólnie dyskutowano. - Jeszcze do dziś niektórzy z uczniów prof. Ratzingera dziwią się, jak otwarcie i z jaką intelektualną swobodą dyskutowaliśmy o najbardziej kontrowersyjnych problemach teologii – stwierdził metropolita Wiednia.

Grupa ta spotykała się raz w roku również wówczas, gdy ich profesor został mianowany arcybiskupem Monachium w 1977 r., a potem gdy wyjechał do Rzymu. Od 2005 r., gdy kard. Ratzinger został wybrany papieżem, Krąg Uczniów odbywa swoje spotkania w Castel Gandolfo.

Od 2009 r. Krąg poszerzył się o młodych teologów, którzy pochodzą głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowym kryterium przyjęcia do Nowego Kręgu Uczniów jest praca w zakresie teologii Josepha Ratzingera, a także znajomość języka niemieckiego.

Koordynatorem spotkań Kręgu Uczniów jest od wielu lat salwatorianin, 74-letni o. Stephen Otto Horn, w latach 1972-76 asystent prof. Ratzingera. Do 1999 r. o. Horn był profesorem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Pasawie.

W ubiegłym roku tematem spotkania w Castel Gandolfo było rozumienie dokumentów Soboru Watykańskiego II – między tradycją a innowacją. Rok wcześniej była to „Misja wśród narodów: jej usprawiedliwienie i forma dzisiaj”. Tematem spotkania w 2008 r. była „historyczność Chrystusa” – sprawa bliska Benedyktowi XVI, który podjął to zagadnienie w swojej książce „Jezus z Nazaretu”. Jeszcze wcześniej dyskutowano m.in. o związkach między nauką o stworzeniu a ewolucjonizmem (2006 i 2007) oraz o obrazie św. Piotra Apostoła w Ewangelii wg św. Marka.

W 2008 r. Krąg Uczniów powołał do życia Fundację im. Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Przewodniczącym jej kuratorium jest kard. Schönborn, na czele Rady Fundacji stoi były rektor seminarium duchownego w Bambergu, 71-letni obecnie ks. Michael Hofmann, a przewodniczącym zarządu – o. Stephan Otto Horn. Fundacja służy badaniom i krzewieniu teologii „w duchu nauczania prof. Ratzingera” oraz duchowości papieża. Działa ona za zgodą Benedykta XVI, który na ten cel przekazał fundusz założycielski. W jej ramach utworzono m.in. stanowisko profesora gościnnego na uniwersytecie w Ratyzbonie. Ponadto fundacja wspiera młodych teologów, prowadzących prace naukowe nad dziełem Josepha Ratzingera.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama