Sprawy Boże zasługują na pośpiech

„Sprawy Boże zasługują na pośpiech, wręcz jedyne sprawy świata, które zasługują na pośpiech, to właśnie sprawy Boże, które są prawdziwie pilne dla naszego życia” – powiedział dziś papież w improwizowanej homilii podczas Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo.

Ojcu Świętemu towarzyszyli m.in. watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone, brat papieża ks. prałat Georg Ratzinger, a przywitał go nowy proboszcz, ks. Pietro Di Letti.
Komentując czytania liturgiczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Benedykt XVI przypomniał, że dla Starego Testamentu Arka Przymierza, w której przechowywano dwie tablice prawa Mojżesza była symbolem obecności Boga pośród swego ludu. Jednak Nowy Testament powiada nam, że prawdziwą Arką Przymierza jest konkretna żyjąca osoba: Maryja Panna. „Bóg nie mieszka w skrzyni, lecz w osobie, w sercu człowieka” – zaznaczył papież. Podkreślił, że Maryja jest tą, która nosiła w swoim łonie odwiecznego Syna Bożego, Który stał się człowiekiem, Jezusa, naszego Pana i Zbawiciela. „Maryja jest Arką Przymierza, ponieważ przyjęła w sobie Jezusa, Słowo Życia, całą treść woli Bożej, Bożej Prawdy, przyjęła w sobie Tego, który jest Nowym i Wiecznym Przymierzem, którego kulminacją była ofiara Jego ciała i krwi: ciała i krwi otrzymanych od Maryi. Dlatego Maryja została przeznaczona do niezwykłej chwały i zachęca nas wszystkich, abyśmy mieli w niej udział. Zaprasza nas abyśmy i my stali się, w skromny sposób, arką, w której obecne jest Słowo Boże, przemienioną, ożywianą Jego obecnością.

Ojciec Święty skomentował następnie fragment Ewangelii, w którym mowa o tym, że Maryja udała się z „pośpiechem” do Elżbiety. Benedykt XVI zauważył, że ów „pośpiech” jest niezwykle ważny: „Sprawy Boże zasługują na pośpiech, wręcz jedyne sprawy świata, które zasługują na pośpiech, to właśnie sprawy Boże, które są prawdziwie pilne dla naszego życia” – powiedział papież. Jednocześnie przypomniał, że Maryja nie zachowywała tej Bożej obecności dla siebie, lecz ofiarowuje ją, dzieląc się Bożą łaską. „Także my jesteśmy adresatami tej ogromnej miłości, jaką Bóg przeznaczył dla Maryi. W ten sposób Matka Boża otwiera nas na nadzieję, na przyszłość wypełnioną radością i uczy nas drogi jej osiągnięcia: przyjęcia w wierze Jej Syna”. Ojciec Święty zachęcił wiernych, by nigdy nie tracili przyjaźni z Chrystusem, lecz pozwalali się oświecić i prowadzić jego Słowem, szli za Nim każdego dnia, także w dniach, kiedy szczególnie odczuwamy ciężar krzyża. „Maryja, Arka Przymierza, przebywająca w sanktuarium w niebie, wskazuje nam niezwykle jasno, że zmierzamy do naszego prawdziwego domu, komunii radości i pokoju z Bogiem” – stwierdził Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5