Matki Boskiej Zielnej

Dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.

Reklama

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych.
Już w V wieku znane było w Palestynie i w Syrii. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w sanktuarium maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i zostało połączone ze wspomnieniem kresu życia Maryi. Było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia, Odpocznienia. Od VII wieku zostało przyjęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.

W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Stwierdza on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Święto to obchodzą również wierni wyznania prawosławnego, polskokatolickiego i mariawici. W Polsce Wniebowzięcie zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej. Od IX wieku tego dnia w kościołach poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce. Dawniej wierzono, że takie święcone bukiety mają szczególną moc: zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność w gospodarstwie.

Znane od V-go wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (zwane wówczas „Zaśnięciem Bożej Rodzicielki”) wskazuje na trwające odtąd powszechne i zgodne przekonanie Kościoła. Ogłoszenie tej prawdy dogmatem było jej przypieczętowaniem i ukoronowaniem.

„Wszyscy jesteśmy powołani do życia w raju tak jak Maryja” - podkreśla ks. Wojciech Pieniak.

Wniebowzięcie było przejściem Maryi do nowego życia, które wierzący i kochający Boga osiągną po zmartwychwstaniu. Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny nie rozstrzyga problemu Jej śmierci. Nie wiadomo zatem, czy Maryja umarła i potem została wzięta do nieba z ciałem i duszą, czy też przeszła do chwały nie umierając, lecz „zasypiając”, jak głosi wschodnia tradycja.

Dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Rolnicy dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze upływać będą w duchu dziękczynienia za 300 lat Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Wezmą w nich udział przedstawiciele Kościoła prawosławnego. Suma odpustowa odprawiona zostanie dziś o godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem abp Celestyno Miliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce z homilią abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

Pątnicy warszawscy jako wotum jubileuszowe przynieśli na Jasną Górę replikę srebrnej tablicy wotywnej z 1711 r. ukazującą Matkę Boską unoszącą się nad panoramą miasta i kościołem Świętego Ducha ojców paulinów wraz ze świętymi patronami. Uroczyste wniesienie wotum miało miejsce 14 sierpnia.

Główna suma odpustowa odprawiona zostanie dziś o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp Celestyno Miliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce z homilią abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

W uroczystościach odpustowych udział wezmą przedstawiciele Kościoła prawosławnego. Na zaproszenie przeora Jasnej Góry przybędą mnisi prawosławni z klasztoru w Nilo-Stołbieńsku koło Ostaszkowa, którzy dwa lata temu odebrali z Jasnej Góry kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej. Ikona została umieszczona w specjalnym ołtarzu prawosławnej świątyni. Mnisi pozostaną w Sanktuarium aż do 26 sierpnia.

O 14.00 odprawiona zostanie dla pielgrzymów Droga Krzyżowa, a o 16.00 modlitwa różańcowa. O 19.00 rozpocznie się Msza św. z homilią abp Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Dzień zakończy Apel Jasnogórski z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama