Czarny Dzień „niedotykalnych” chrześcijan

Chrześcijanie Indii przeżywają Black Day. Jest to dzień żałoby i protestu tych wszystkich, którzy walczą o przyznanie dalitom-chrześcijanom takich samych praw, jakimi dysponują dalici-hinduiści

„Czarny Dzień” odbył się w Delhi zaledwie w kilka tygodni po strajku głodowym prowadzonym w stolicy Indii w tej samej sprawie przez chrześcijan i muzułmanów. Dzisiejszemu protestowi przewodniczyli duchowni katoliccy i protestanccy. Obecny był arcybiskup Delhi, Vincent Concessao.

Protest odbył się w 61. rocznicę wprowadzenia prawodawstwa, które gwarantuje przywileje dalitom-hinduistom. Przepisy te zapewniają im odpowiednią liczbę miejsc w szkołach i na uczelniach, a także miejsca pracy w instytucjach państwowych. Celem tych przepisów jest ułatwienie startu życiowego przedstawicielom społeczności znajdujących się na najniższych szczeblach hierarchii społeczeństwa indyjskiego.

Takich ułatwień prawo nie gwarantuje jednak chrześcijanom i muzułmanom ze społeczności niedotykalnych. Z tego powodu czują się oni dyskryminowani przez obowiązujące przepisy. Protestujący chrześcijanie chcą, aby władze wprowadziły odpowiednie zmiany w prawodawstwie. Rzecznik katolickiej archidiecezji w Delhi, ks. Dominic Emmanuel wyjaśnia: „Chrześcijanie naciskają na spełnienie swych żądań od 60 lat. Jak dotąd nie zostały one spełnione”.

Poprawki nadające przywileje dalitom-chrześcijanom i dalitom-muzułmanom zgłoszono do parlamentu już dawno. Do tej pory nie zostały one przegłosowane przez indyjskich deputowanych, a rząd ciągle nie przyjmuje ostatecznej wersji poprawek.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| INDIE

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8