Na drugi weekend maja br. samorządy Częstochowy oraz woj. śląskiego, a także paulini z Jasnej Góry, zapowiadają wspólne wydarzenie: Jasnogórski Zlot Rowerowy - Czewa Bike Fest. Organizatorzy chcą, by było to ogólnopolskie rozpoczęcie sezonu rowerowego.
Jak przekazano w poniedziałkowych informacjach częstochowskiego magistratu i urzędu marszałkowskiego, duże wydarzenie ma być skierowane do rowerzystów z całego kraju, a jego finałem będzie zlot rowerzystów, msza święta i poświęcenie rowerów na jasnogórskich błoniach.
Trzydniowy festiwal otworzą 9 maja Targi Sportu i Turystyki - miejsce spotkań pasjonatów sportu, turystyki i ekologii. Na uczestników czekać mają stoiska z rowerowymi akcesoriami, odzieżą sportową, zdrową żywnością, ekologicznymi produktami, a także oferty organizatorów turystyki i przewoźników.
Uzupełnieniem będą foodtrucki i atrakcje dla najmłodszych, w tym rowerowe miasteczko ruchu drogowego, promujące bezpieczne podstawy na drodze z wykorzystaniem symulatorów jazdy oraz rowerowego toru przeszkód.
W drugim dniu wydarzenia oferowane będą wspólne wyjazdy rowerowe w ramach wycieczek z przewodnikami, dostosowane do preferencji uczestników - od tras szosowych, przez MTB, po przejażdżki rodzinne. Na Placu Biegańskiego będą pokazy akrobacji na rowerach i strefy animacji dla dzieci.
Ostatni dzień festiwalu to zlot rowerzystów na jasnogórskich błoniach. Jego centralnym punktem będzie uroczysta msza święta inaugurująca sezon rowerowy w woj. śląskim, połączona z poświęceniem rowerów. Wokół będą m.in. pokazy rowerowych umiejętności czy strefa "Zakręconych Rowerów", umożliwiająca jazdę na nietypowych pojazdach.
Jak powiedział wicemarszałek woj. śląskiego Grzegorz Boski, inicjatywa Częstochowskiej Organizacji Turystycznej nawiązuje do corocznego motocyklowego rozpoczęcia sezonu na Jasnej Górze.
"Jako samorząd woj. śląskiego chcemy się włączyć w to przedsięwzięcie zarówno finansowo, jak i organizacyjnie poprzez nasze instytucje - również przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, bo gdy mowa o rowerach, od razu nasuwa się temat bezpieczeństwa podróżowania. W tym zakresie chcemy dodatkowo zaangażować spółkę Koleje Śląskie" - podkreślił Boski.
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił, że miasto jest miejscem spotkań wielu branż i środowisk - chociażby zlotów motocyklowych. "Chcielibyśmy podobny wynik frekwencyjny uzyskać, zapraszając do Częstochowy ludzi, dla których rower to sposób na życie, wszystkich pasjonatów aktywnego trybu życia" - zadeklarował Matyjaszczyk.
"Rowerzyści to niesamowici ludzie - pełni pozytywnej energii, otwarci na innych i gotowi do pokonywania kolejnych kilometrów nie tylko w trasie, ale i w życiu. To właśnie dla nich stworzyliśmy wydarzenie, które stawia na ruch, przygodę i refleksję. Mam nadzieję, że ogłoszony zlot będzie początkiem czegoś wielkiego" - dodał Matyjaszczyk.
Kustosz Bazyliki Jasnogórskiej o. Waldemar Pastusiak przekazał, że w ub. roku do sanktuarium na rowerach przyjechało w zorganizowanych pielgrzymkach co najmniej 10 tys. rowerzystów. Zaznaczył, że w interesie klasztoru i miasta jest, aby tych pielgrzymów zatrzymać na dłużej.
"Przybywa do nas wiele grup branżowych, ale brakowało nam większej, ogólnopolskiej inicjatywy związanej z rowerzystami. Cieszę się, że Częstochowska Organizacja Turystyczna wpadła na ten genialny pomysł z zachętą kierowaną do pielgrzymów, by przy okazji wizyty na Jasnej Górze poznać piękno regionu" - powiedział o. Pastusiak.
Prezeska Częstochowskiej Organizacji Turystycznej Paula Wypych przekazała, że wydarzenia będą koncentrowały się w centrum miasta: na placu Biegańskiego, na Błoniach Jasnogórskich oraz w III al. NMP (części Alei Najświętszej Marii Panny położonej najbliżej klasztoru.
"Ościenne gminy włączą się aktywnie w nasze wydarzenie, organizując u siebie rajdy rowerowe i festyny" - zasygnalizowała Wypych.
Życie to najcenniejszy dar Boga. Bez niego wszystko inne nie ma żadnej wartości.