Papieski delegat w Wietnamie rozpoczął drugą wizytę w tym kraju. Abp Leopoldo Girelli, który jest równocześnie nuncjuszem apostolskim w Singapurze, gdzie stale rezyduje, był już w tym komunistycznym kraju od 18 kwietnia do 2 maja. W niedzielę 5 czerwca przybył tam znowu na dwa tygodnie, do 18 bm.
Na obecną wizytę składa się cały szereg spotkań o charakterze duszpasterskim w pięciu diecezjach północnej części Wietnamu. Watykański dyplomata jest w każdej z nich po dwa dni. Zaczął od diecezji Bac Ninh, gdzie miał niedzielną Mszę dla ok. tysiąca młodych organizatorów dorocznego spotkania młodzieży katolickiej. Ma ono miejsce zawsze w innej północnowietnamskiej diecezji. Tym razem odbędzie się 11 listopada w Bac Ninh. Spodziewanych jest co najmniej 20 tys. uczestników. Abp Girelli spotkał się tam też z osobami zakonnymi, zapoznając się z ich sytuacją i działalnością. Oficjalne media okazały jednak większe zainteresowanie jego spotkaniu z wiceprzewodniczącym tamtejszych władz prowincjalnych. Według miejscowego dziennika papieski delegat miał wyrazić zadowolenie z dobrych relacji między Kościołem a lokalną administracją państwową. Obecnie abp Girelli przebywa w diecezji Lang Son w górach na pograniczu z Chinami.
Wizyta papieskiego dyplomaty w Wietnamie zbiegła się z napięciem, związanym z chińsko-wietnamskim konfliktem morskim na wodach przygranicznych. Setki Wietnamczyków protestowało w tych dniach przeciw imperialistycznym zakusom Chin przed ich ambasadą w Hanoi i konsulatem w dawnych Sajgonie. Chodzi o bogate złoża ropy i gazu w rejonie wietnamskich wysp Spratly i Paracel. Do podobnych protestów doszło już przed czterema laty. Natomiast źródłem napięć wewnętrznych w Kościele jest wybór siedmiu księży „patriotów” do parlamentu i rad prowincjalnych w głosowaniu, które odbyło się w Wietnamie przed dwoma tygodniami, 22 maja. Wielu duchownych i wiernych wyraża dezaprobatę dla kapłanów działających w organach komunistycznych władz wbrew przepisom prawa kanonicznego.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.