Kościół na świecie 2023 – najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2023 roku w Kościele katolickim na świecie.

STYCZEŃ

1, Świat. Kościół powszechny, Kościoły chrześcijańskie, wspólnoty religijne żegnały zmarłego 31 grudnia 2022 r. papieża seniora Benedykta XVI.

10, Włochy. W Rzymie w wieku 81 lat zmarł australijski kard. George Pell, któremu postawiono zarzuty molestowania i którego ostatecznie uniewinniono. Papież uczestniczył w nabożeństwie żałobnym 14 stycznia w Bazylice św. Piotra.

12, Włochy. Burza wokół książki "Tylko prawda. Moje życie u boku Benedykta XVI” arcybiskupa Georga Gänsweina. Osobisty sekretarz Benedykta XVI opisuje w niej nie zawsze bezkonfliktową współpracę między Franciszkiem a jego poprzednikiem oraz swoje osobiste refleksje. Zawiera ona mnóstwo imion, nazwisk, faktów, rozmów, mejli, listów, oświadczeń i innych dokumentów, które przeszły przez jego ręce. 

21, USA. Ponad 100 tys. ludzi przemaszerowało ulicami Waszyngtonu w obronie życia. W tym roku świętowali nowelizację prawa do aborcji przez Sąd Najwyższy. Papież za pośrednictwem Sekretariatu Stanu przekazał wyrazy głębokiej wdzięczności „za wierne publiczne świadectwo okazywane od lat przez wszystkich, którzy promują i bronią prawa do życia najbardziej niewinnych i bezbronnych członków naszej ludzkiej rodziny”.

17, Francja. Wieczorem w domu spokojnej starości w Tulonie, na południu Francji zmarła w wieku 118 lat siostra Andrée Randon. Urodziła się w 1904 r. w regionie Gard. Pracowała jako nauczycielka i pielęgniarka. Była najstarszą kobietą we Francji i na świecie.

18, Świat. Zaprezentowano Światowy Indeks Prześladowań "Open Doors" 2023. Na całym świecie ponad 360 milionów chrześcijan z powodu swojej wiary doświadcza silnych prześladowań. W 50 krajach ujętych w Indeksie 312 milionów chrześcijan doświadcza prześladowań w stopniu bardzo, a nawet ekstremalnie wysokim. Przemoc wobec nich nasiliła się dramatycznie w rejonie Afryki Subsaharyjskiej. Ponownie na pierwszym miejscu znalazła się Korea Północna. Skala przemocy wobec chrześcijan osiągnęła nowy rekord, co najmniej 5 621 chrześcijan zostało zamordowanych z powodu swojej wiary od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r.

27, Niemcy. Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Poinformował o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list papieża-seniora do swego biografa Petera Seewalda. W liście do niego na kilka tygodni przed śmiercią – 28 października – napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

19, Jordania. W Ammanie, zakończyło się rozpoczęte 12 stycznia 23. Międzynarodowe Spotkanie Biskupów w Ziemi Świętej.  Jego uczestnicy we wspólnym oświadczeniu zaapelowali o „prawdziwy proces pokojowy” na Bliskim Wschodzie. Musi on być oparty na prawie narodów, „musi być zagwarantowana wolność Palestyńczyków, należy też przestrzegać praw wszystkich grup ludności”.

29, Ukraina. Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau odwiedził Ukrainę. Od wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. 14 milionów ludzi zostało tam przesiedlonych, z czego 6 mln opuściło kraj. 17,7 mln osób na Ukrainie jest obecnie uzależnionych od pomocy z zewnątrz. Ich sytuacja humanitarna była bardzo ciężka, mimo łagodnej zimy.

LUTY

31 stycznia-5 lutego. Papież przebywał w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, w tym drugim kraju z "pielgrzymką w intencji pokoju" wraz z prymasem Kościoła Anglii Justinem Welbym. Franciszek wezwał w Kinszasie do położenia kresu przemocy i wyzyskowi w kraju ogarniętym wojną domową, co jest spowodowane "kolonializmem gospodarczym" i chciwością elit. 1 mln osób uczestniczyło w Mszy św. na lotnisku. Spotkał się tam z ofiarami przemocy ze wschodniego Konga i wystosował apel do kongijskiej młodzieży: "Nie dla korupcji!". Z kolei w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie wezwał przedstawicieli Kościoła do "odważnego i wielkodusznego" zaangażowania przeciwko niesprawiedliwości i nadużyciom władzy, spotkał się z uchodźcami i zaapelował do polityków, by powiedzieli "nie" rozlewowi krwi, przemocy i wzajemnym oskarżeniom.

6-9, Czechy. Z udziałem 200 osób: 156 delegatów z 39 episkopatów krajowych, należących do Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w Pradze odbyło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne na temat procesu synodalnego. Na jego zakończenie przyjęto tzw. zalecenia końcowe, w których wyrażono pragnienie kontynuowania stylu synodalnego, który uznano za więcej niż metodę – za styl życia Kościoła, wspólnotowego rozeznawania i odczytywania znaków czasu. 17 kwietnia ogłoszono dokument końcowy Europejskiego Synodu Kontynentalnego.

9, Nikaragua. Sąd Apelacyjny w Managui wydał „wyrok deportacyjny”, na mocy którego 222 więźniów politycznych wydalono z tego kraju do Stanów Zjednoczonych.  Zgromadzenie Narodowe błyskawicznie uchwaliło ustawę, na mocy której wszyscy zostali pozbawieni obywatelstwa nikaraguańskiego. W gronie ukaranych znaleźli się m.in.: biskup diecezji Matagalpa Rolando José Álvarez, skazany na 26 lat więzienia i pozbawiony obywatelstwa, gdy odmówił opuszczenia kraju, biskup pomocniczy Managui Silvio Báez i ks. Edwin Román. Wśród pozbawionych obywatelstwa znaleźli się również opozycyjni politycy, prawnicy, publicyści, działacze społeczni, dziennikarze i pisarze.

24, Świat. Upamiętniono pierwszą rocznicę rozpętania przez Rosję wojny przeciw Ukrainie. Papież modlił się wraz z uchodźcami i członkami ukraińskiej społeczności w Rzymie. Ukraińscy zwierzchnicy religijni wezwali do postu, modlitwy i dobrych uczynków. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk powiedział: "Wielki cud, że wciąż żyjemy".

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8