Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2023 roku w Kościele katolickim na świecie.
8-11, Azerbejdżan. Delegacja watykańska pod przewodnictwem kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, potkała się z oficjalnymi przedstawicielami władz państwowych, a także przedstawicielami wspólnot religijnych tego kraju.
14, Ziemia Święta. Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” powiedział, że chrześcijanie w Izraelu coraz częściej stają się ofiarami ataków. Odkąd nowy rząd Benjamina Netanjahu objął urząd, wzrosła liczba obelg i plucia na chrześcijan ze strony ultraortodoksów w Izraelu. Prezydent kraju Izaak Herzog wezwał do stanowczego sprzeciwu wobec aktów kryminalnych i obraźliwych względem innych religii.
17-19, USA. Jako papieski mediator pokojowy w wojnie Rosji z Ukrainą, kard. Matteo Zuppi, przebywał w Waszyngtonie. Przeprowadził rozmowy z Komisją Helsińską, biskupami, prezydentem USA Joe Bidenem i amerykańskimi senatorami.
2-6 sierpnia, Portugalia. "Jaśniejcie światłem Chrystusa. Słuchajcie Go, abyście i wy stali się światłością świata. I nie lękajcie się, bo Pan was miłuje i idzie obok was" – tymi słowami Franciszek zakończył 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. W wydarzeniu tym, przebiegającym pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39)”, wzięło udział ok. 1,5 mln młodych ze 190 krajów, którym towarzyszyło ok. 700 biskupów, w tym 30 kardynałów i prawie 10 tys. księży. Wydarzenie relacjonowało 5 tys. dziennikarzy. Oprócz stolicy Portugalii papież odwiedził Cascais i Fatimę. Na zakończenie zaprosił młodych wiernych do Rzymu w 2025 roku, aby wspólnie świętować Jubileusz Młodzieży w ramach Roku Świętego oraz zapowiedział, że następne centralne obchody ŚDM odbędą się w 2027 roku w stolicy Korei Południowej – Seulu. Była to 42. podróż zagraniczna papieża Bergoglio.
3, Armenia. Biskupi Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego potępili terror i ludobójstwo ze strony Azerbejdżanu. W oświadczeniu stwierdzili, że nie widzą przyszłości dla Ormian w Górskim Karabachu.
24, Ukraina. „Życzę nam wszystkim zwycięstwa” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kijowskim soborze Mądrości Bożej na ekumenicznej modlitwie za ten kraj w jego Dniu Niepodległości. Przedstawiciele Kościołów i wspólnot wyznaniowych razem zanosili do Boga dziękczynienia za swoją wolność oraz błagania o jej zachowanie w obliczu rosyjskiej inwazji. Wśród zebranych byli przedstawiciele katolików dwóch rytów: abp Światosław Szewczuk i bp Witalij Krywicki.
20-25, Włochy. 100 konferencji, 15 wystaw, 17 pokazów dzięki zaangażowaniu 3000 wolontariuszy złożyło się na 44. Spotkanie na rzecz Przyjaźni Między Narodami w Rimini. W tym orku przebiegało ono pod hasłem „Ludzka egzystencja jest niewyczerpaną przyjaźnią”. Wydarzenia te odbywają się od roku 1980, inspirowane pragnieniem tworzenia wspólnej płaszczyzny spotkania i dialogu, zgodnie z myślą ks. Luigiego Giussaniego, założyciela ruchu Communione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie).
30 sierpnia-1 września, Kolumbia. W siedzibie Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) w Bogocie odbyło się trzydniowe spotkanie 74 uczestników zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności. Reprezentowane były 22 konferencje biskupie z państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
1, Ukraina. Z początkiem nowego roku liturgicznego we wschodnim chrześcijaństwie, Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) i Prawosławny Kościół Ukrainy (PKU) przeszły oficjalnie na nowy styl, czyli zaczął w nich obowiązywać kalendarz gregoriański. Oznacza to, że nieruchome święta kościelne z Bożym Narodzeniem na czele będą obchodzone tak jak w chrześcijaństwie zachodnim, czyli w tym wypadku 25 grudnia, a nie – jak było dotychczas – 7 stycznia. Stary styl, czyli kalendarz juliański, będzie natomiast nadal obowiązywał wobec świąt ruchomych z Wielkanocą na czele, gdyż są one wyliczane według innych zasad niż w Kościołach zachodnich.
3-13. Włochy. W Rzymie odbył się doroczny Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) pod hasłem "Duszpasterskie towarzyszenie poszkodowanym przez wojnę". W obradach wzięło udział 44 hierarchów greckokatolickich z Ukrainy i z całego świata. Podobnie jak w ubiegłym roku odbyły się one poza Ukrainą, co wynikało z dwóch przyczyn: rozpętanej przez Rosję wojny w tym kraju i 400. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza, którego relikwie znajdują się w bazylice św. Piotra w Watykanie. Ponadto biskupi UKGK chcieli wyrazić wdzięczność Kościołowi katolickiemu za wspieranie ich kraju oraz spotkać się z Franciszkiem, aby przekazać mu ból i przeżycia społeczeństwa ukraińskiego.
31 sierpnia - 4 września, Mongolia. Franciszek przebywał z wizytą apostolską w Ułan Bator. Ta 43. podróż zagraniczna w czasie trwającego już ponad dziesięć lat pontyfikatu przebiegała pod hasłem „Razem mieć nadzieję”. Kościół w Mongolii liczy zaledwie ok. 1400 katolików. W swoich wystąpieniach papież mówił o pokoju, dialogu i prawach człowieka. Chwalił sprzeciw Mongolii wobec broni jądrowej, kary śmierci, pokojową politykę zagraniczną i wolność religijną. Zainaugurował Dom Miłosierdzia i spotkał się z działaczami organizacji charytatywnych.
10-12, Niemcy. W Berlinie odbyło się 37. Międzynarodowe Spotkanie Pokoju, zorganizowane przez rzymską Wspólnotę Sant’Egidio. Jego współorganizatorami byli Kościoły katolicki i ewangelicki. Pod hasłem „Odwaga pokoju” około 1 000 uczestników z całego świata i różnych religii obradowało w 20 forach na temat roli religii w takich kwestiach, jak kryzys środowiska, migranci, dialog międzyreligijny, demokracja w dzisiejszych czasach, globalizacja, rozbrojenie i sztuczna inteligencja.
13-15, Chiny. Jako papieski mediator pokojowy w wojnie Rosji z Ukrainą przebywał w Pekinie kard. Matteo Zuppi. Spotkał się z przywódcami instytucjonalnymi Chin m. in. ze specjalnym przedstawicielem ds. eurazjatyckich.
14-15, Słowacja. 30. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Republiką Słowacką a Stolicą Apostolską, 1160. rocznica przybycia świętych Cyryla i Metodego na obecne terytorium tego kraju, 20. rocznica III wizyty św. Jana Pawła II i druga rocznica wizyty papieża Franciszka na Słowacji – to główne motywy wizyty na Słowacji sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.
18-22, Grecja. O rodzinach kapłańskich i rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie debatowali biskupi wschodnich Kościołów katolickich z Europy w Nea Makri koło Aten. Uczestniczyli też w modlitwie ekumenicznej na dziedzińcu ormiańskiej wspólnoty katolickiej w Atenach. Przybyli także przedstawiciele watykańskiej Dykasterii Kościołów Wschodnich oraz przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Wśród 19 delegacji byli przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) z abp. Światosławem Szewczukiem na czele.
23-24, Francja. Franciszek złożył wizytę apostolską do Marsylii, uczestnicząc w zakończeniu III Spotkań Śródziemnomorskich, których tegorocznym hasłem były słowa „Mozaika nadziei”. Wzięli w nim udział biskupi, burmistrzowie oraz młodzi z regionu śródziemnomorskiego. Papież podkreślił, że region ten powinien stać się laboratorium cywilizacji i pokoju. Musi być miejscem spotkania, a nie konfrontacji, życia, a nie śmierci. Przypomniał, że ta część Europy jest kolebką chrześcijaństwa, a Ewangelia każe nam patrzeć na siebie jako na braci i siostry, dzieci tego samego Boga. Zauważył, że żyjemy w czasach naznaczonych przymusowymi migracjami. Wzywają nas one „do dokonania fundamentalnego wyboru: między obojętnością a braterstwem".
28, Litwa. Święty Jozafat, łączący swą osobą i działalnością Litwę, Białoruś, Ukrainę i Polskę, zginął śmiercią męczeńską w Witebsku za jedność Kościoła Chrystusowego – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Przewodniczył on liturgii w cerkwi Trójcy Świętej przy greckokatolickim klasztorze ojców bazylianów w Wilnie z okazji 400. rocznicy męczeństwa tego świętego unickiego arcybiskupa połockiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.