Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2023 roku w Kościele katolickim na świecie.
6, Etiopia. W Addis Abebie, zakończył się afrykański etap kontynentalny Synodu Biskupów na temat synodalności. Uczestnicy pięciodniowego spotkania wezwali do dalszego dialogu i zmniejszenia struktur hierarchicznych. „Chcemy wprowadzić kulturę synodalności i ustanowić ją jako zwyczajowy sposób postępowania w Kościele” – zapewnili w oświadczeniu końcowym.
16-17, Ukraina. w Seminarium Duchownym św. Józefa we Lwowie-Brzuchowicach obradowało 58. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Ukrainy. Podczas posiedzenia przeprowadzono wybory. Biskup łucki Witalij Skomarowski został nowym przewodniczącym episkopatu, wiceprzewodniczącym – bp Witalij Krywycki, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej, a biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej Edwarda Kawę wybrano na sekretarza episkopatu.
15-16, Rosja. Ukraina. Wielkanoc prawosławna w Rosji i na Ukrainie przebiegała w cieniu wojny. Prezydent Władimir Putin był na nabożeństwie w moskiewskiej katedrze a prezydent Wołodymyr Zełensky wystąpił z przesłaniem wideo przed kijowskim klasztorem Ławra Peczerska. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl opowiedział się za zakończeniem wojny rosyjsko-ukraińskiej.
20-23, Cypr. „Zakorzenieni w nadziei" – to hasło sympozjum zorganizowanego przez Dykasterię ds. Kościołów Wschodnich w Nikozji. Ok. 300 przedstawicieli Kościołów katolickich obecnych na Bliskim Wschodzie – wśród nich patriarchowie, biskupi, zwierzchnicy wspólnot, zakonnicy i zakonnice, członkowie stowarzyszeń i ruchów – wzięło udział w liturgiach, spotkaniach, konferencjach. Sympozjum przewodniczył abp Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich. Zwołano je na Cyprze dla uczczenia dziesiątej rocznicy posynodalnej adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Medio Oriente".
28-30, Węgry. Franciszek z trzydniową wizytą apostolską przebywał w Budapeszcie. Jej hasłem były słowa: „Chrystus jest naszą przyszłością” (Krisztus a jövőnk). Była to 41. podróż zagraniczna w czasie jego pontyfikatu. Miała ona wymiar nie tylko „węgierski”, ale także europejski. Papież stanowczo wypowiedział się przeciwko populistom w krajach Unii Europejskiej, którzy biorą Europę „jako zakładnika” i czynią z niej swoją „zdobycz”. Równie ostro przeciwstawił się tendencjom do rozmycia cech narodowych narodów kontynentu.
6, Wlk. Brytania. W anglikańskim Opactwie Westmisterskim w Londynie odbyły się uroczystości koronacyjne Karola III, następcy królowej Elżbiety II. Kościół Anglii ma charakter państwowy, stąd jego oficjalnym zwierzchnikiem jest panujący monarcha brytyjski. Po raz pierwszy od czasów reformacji na koronacji byli obecni biskupi katoliccy. Papieża i Stolicę Apostolską reprezentował sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.
11-17, Włochy. W Rzymie obradowało zgromadzenie ogólne "Caritas Internationalis". Jego nowym przewodniczącym został arcybiskup Tokio Tarcisius Isao Kikuchi.
5-6, Ukraina. W ramach misji pokojowej powierzonej przez Franciszka w związku z wojną w Kijowie przebywał arcybiskup Bolonii i przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej kard. Matteo Zuppi. Spotkał się on z prezydentem krtaju Wołodymyrem Zełenskim oraz innymi przywódcami kościelnymi i rządowymi najwyższego szczebla.
22, Niemcy. W ciągu ostatnich dwóch lat wolność religijna została naruszona w 61 krajach na całym świecie. Prawie 4,9 miliarda ludzi, a zatem ponad 62 procent ludności naszej planety, żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych lub bardzo poważnych naruszeń wolności religijnej” – wynika z przedstawionego w Berlinie raportu "Wolność religijna na świecie 2023” Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
28-29, Rosja. W związku z wojną na Ukrainie z pokojową misją powierzoną przez papieża przebywał w Moskwie kard. Matteo Zuppi. Spotkał się on m. in. z prawosławnym patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem oraz pełnomocniczką ds. praw dziecka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Mariją Lwową-Biełową.
27-29 Austria. W Wiedniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Biskupów Ordynariuszy Wojskowych na temat praw człowieka. Przypomniano, że żołnierze odgrywają deeskalującą rolę w ochronie praw człowieka. Zwrócono uwagę na naruszenia praw człowieka przez żołnierzy w wojnie na Ukrainie i wskazano na "oczywiste zbrodnie wojenne".
30, Ukraina. Dobiegła końca szósta już misja jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego na Ukrainie. Po dniach spędzonych w okolicach Mikołajowa i w Chersoniu przybył on do Lwowa, gdzie spotkał się z uchodźcami wojennymi oraz osobami niosącymi im pomoc. W drodze powrotnej z terenów zalanych w wyniku wysadzenia tamy w Nowej Kachowce odwiedził wspólnoty greckokatolickie i łacińskie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.