Kościół w Polsce 2025: zapowiedzi planowanych wydarzeń

Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.

Reklama

W całym Kościele będzie to Rok Jubileuszowy, którego hasło brzmi: “Pielgrzymi nadziei”. Papież Franciszek podkreśla znaczenie jubileuszowego odpustu, przeznaczonego zwłaszcza dla zmarłych. Zwraca uwagę, na potrzebę sakramentu spowiedzi i aktów przebaczenia, a także na rolę misjonarzy miłosierdzia, którzy powinni udawać się m.in. do więzień, szpitali, „aby nikt nie był pozbawiony możliwości otrzymania przebaczenia i pocieszenia Boga”. Także polscy katolicy będą pielgrzymować do kościołów wyznaczonych przez swoich biskupów, by uzyskać tam łaski związane z jubileuszem.

Decyzją Senatu rok 2025 będzie Rokiem Ks. prof. Józefa Tischnera. 28 czerwca minie 25 rocznica śmierci wybitnego filozofa, teologa, duszpasterza i publicysty. “Jego etyka solidarności, kluczowa w walce z reżimem komunistycznym w Polsce, również dziś umożliwia głębsze zrozumienie moralnych fundamentów demokracji” - napisali w uchwale senatorowie.

STYCZEŃ

6 stycznia -  Pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”, w uroczystość Objawienia Pańskiego odbędą się Orszaki Trzech Króli. Już po raz 17. ulicami kilkuset miejscowości Polski i świata przemaszeruje barwny korowód uczestników wydarzenia, przyodzianych w kolorowe korony. W mijającym roku do akcji włączyło się aż 880 miejscowości. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która w 2008 r. po raz pierwszy przeniosła na ulice Warszawy tradycyjne przedstawienie wystawiane do tej pory w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Inicjatywę szybko podchwyciły inne szkoły oraz miejscowości w Polsce i na świecie. Za część kolędowania odpowiada w tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, która od lat prowadzi akcję PoKolędzie JP2, zapraszając chóry, schole i zespoły do odwiedzania z kolędą miejsc o utrudnionym dostępie do kultury, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, domy seniora czy więzienia. Akcja kolędowania potrwa do 2 lutego.

6 stycznia jest także dniem modlitwy w intencji misji. Będzie on połączony z ogólnopolską zbiórką pieniędzy na Krajowy Fundusz Misyjny. To także Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Przy tej okazji nastąpi uroczyste zakończenie inicjatywy Kolędników Misyjnych - tym razem dzieci zbierały środki na pomoc rówieśnikom w Demokratycznej Republice Konga.

6 stycznia obchodzone jest  Święto Epifanii w Kościele Greckokatolickim, powiązane z obrzędem poświęcenia wody na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie. Centralne uroczystości religijne tradycyjnie odbędą się w Przemyślu.

17 stycznia pod hasłem „Jubileusz: Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a) obchodzony będzie XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne wydarzenia zaplanowano we Wrocławiu, który posiada bogate dziedzictwo żydowskie, sięgające średniowiecza. Miasto było świadkiem zarówno rozkwitu społeczności żydowskiej po edykcie emancypacyjnym z 1812 roku, jak i tragicznych wydarzeń Zagłady oraz powojennych represji komunistycznych. Wrocławskim obchodom towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa pod tytułem: „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”. W Dniu Judaizmu do organizacji specjalnej liturgii słowa zachęcane są wszystkie parafie.

W dniach 18-25 stycznia pod hasłem „Czy wierzysz w to?" (J 11,26) obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Modlitwy i rozważania zostały przygotowane przez wspólnotę monastyczną Bose w północnych Włoszech. Hasło Tygodnia i tematyka rozważań jest związana z przypadającą w 2025 r. 1700. rocznicą pierwszego soboru powszechnego, który odbył się w Nicei niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. oraz ze sformułowanym podczas tego soboru Credo, które jest wyrazem wspólnej wiary chrześcijan.
Nabożeństwo centralne odbędzie się w czwartek 23 stycznia 2025 r. o godz. 18.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie (Pl. St. Małachowskiego 1) z racji przypadającej tym dniu 25. rocznicy podpisania przez Kościoły w Polsce deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu - akt ten miał miejsce w tym właśnie kościele 23 stycznia 2000. Kazanie wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC.

26 stycznia pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju” obchodzony będzie XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

26 stycznia w całym Kościele obchodzona będzie Niedziela Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka ma służyć temu aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Franciszek ogłosił ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego w Liście Apostolskim z 30 września 2019 r. Dokument został podpisany w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Niedziela Słowa Bożego obchodzona jest w III niedzielę okresu zwykłego. W tym roku przypada ona to 21 stycznia. Papież wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Wskazuje na znaczenie homilii i apeluje do kapłanów, by poświęcili odpowiednio dużo czasu na jej przygotowanie.

LUTY

2 lutego obchodzony będzie  Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Zgodnie z tradycją przeprowadzona zostanie ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama