Odpust zupełny jest po to, by zmierzyć się z konsekwencjami grzechu - mówi kard. Grzegorz Ryś.
Zainaugurowany w diecezjach w Niedzielę Świętej Rodziny Rok Jubileuszowy 2025 otwiera przed wiernymi skarbiec Kościoła, w którym znajdują się odpusty przypisane do konkretnych czynów jubileuszowych. - Kiedy się otwieram na łaskę odpustu to tak naprawdę mierzę się ze złem swojego grzechu w całości, także uwzględniając jego konsekwencje we mnie samym. – mówi kard. Ryś.
- Odpust zupełny – jak tłumaczy kardynał Ryś – jest po to, by zmierzyć się z konsekwencjami grzechu w swoim życiu – zwłaszcza w swoim wnętrzu. Metropolita łódzki wyjaśnia, że gdy chodzi o samą winę, którą zaciągam popełniając grzech, to tę winę gładzi Sakrament Pokuty, ale popełniony grzech zostawia we mnie rozmaite pozostałości. - To jest nieuporządkowane przywiązanie do zła, tzn. nie jestem tak dobry, jak byłem przed jego popełnieniem. Powstaje we mnie skłonność do tego co jest złe. Jest we mnie coś, co jest konsekwencją podejmowanych złych decyzji, złych wyborów. Odpust jest po to, bym się zmierzył z całością mego grzechu. Wtedy, kiedy idę do spowiedzi, kiedy się otwieram na łaskę odpustu to tak naprawdę mierzę się ze złem swojego grzechu w całości, także uwzględniając jego konsekwencje we mnie samym. – dodaje.
Gdzie i w jaki sposób można uzyskać łaskę odpustu zupełnego? W Roku Świętym 2025 sposobnością do uzyskania odpustu zupełnego może być pielgrzymka do kościołów jubileuszowych, wyznaczonych w każdej diecezji. Na terenie Archidiecezji Łódzkiej to między innymi łódzka Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi, Bazylika pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim, Sanktuaria Maryjne oraz inne wybrane świątynie znajdujące się w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach i w Parznie.
- Najważniejsze w Kościołach Jubileuszowych jest dostępność sakramentu pokuty i możliwość uzyskania odpustu zupełnego związanego z pielgrzymką, choć oczywiście okazją do pozyskania odpustu mogą być też dzieła charytatywne, oraz inne akty pobożności. Zwróćmy uwagę również na to, że odpust zupełny można uzyskać za pójście na katechezę, która dotyczy Soboru Watykańskiego II lub Katechizmu Kościoła Katolickiego – uczestnictwo w takiej katechezie może być też okazją do uzyskania odpustu zupełnego. – zauważa hierarcha.
Łaskę odpustu – wyjaśnia Penitencjaria Apostolska – mogą uzyskać - wszyscy wierni naprawdę pokutujący, wykluczający wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i poruszeni duchem miłosierdzia, którzy w Roku Świętym oczyścili się poprzez sakrament pokuty i pokrzepili się Komunią Świętą, będą modlić się zgodnie z intencjami Papieża, ze skarbca Kościoła będą mogli uzyskać odpust zupełny, odpuszczenie i darowanie swoich grzechów, który będzie można także zyskać dla dusz czyśćcowych. – czytamy.
Odpust zupełny w Roku Świętym 2025 można otrzymać uczestnicząc w:
Odbywając pielgrzymkę:
Ponadto wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli w duchu pobożności będą uczestniczyć w misjach ludowych, rekolekcjach lub spotkaniach formacyjnych poświęconych tekstom Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego, które odbędą się w kościele lub innym odpowiednim miejscu, według zamysłu Ojca Świętego.
Wyjątkowość Roku Świętego 2025 przejawia się również w tym, że łaskę odpustu zupełnego można uzyskać, aż dwukrotnie każdego dnia. Jak czytamy w nocie Penitencjarii Apostolskiej: pomimo zasady, że dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny (por. Enchiridion Indulgentiarum, wyd. IV, norm. 18, § 1), wierni otrzymają akt miłosierdzia na rzecz dusz czyśćcowych, jeśli prawowicie przystąpią po raz drugi tego samego dnia do sakramentu Komunii, będą mogli uzyskać dwukrotnie odpust zupełny tego samego dnia, obowiązujący jedynie za zmarłych (czyli w ramach celebracji eucharystycznej; por. kan. 917 i Papieska Komisja ds. Autentycznej Interpretacji KPK, Responsa ad dubia, 1, 11 lipca 1984). Przez tę podwójną ofiarę dokonuje się godny pochwały przejaw miłości nadprzyrodzonej, gdyż więź, która łączy wiernych pielgrzymujących jeszcze na ziemi z mistycznym Ciałem Chrystusa, wraz z tymi, którzy już zakończyli swą drogę, ze względu na fakt, że „odpust jubileuszowy, na mocy modlitwy, jest przeznaczony w szczególny sposób dla tych, którzy odeszli przed nami, aby mogli otrzymać pełnię miłosierdzia” (Spes non confundit, 22).
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.