Kościół na świecie 2023 – najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2023 roku w Kościele katolickim na świecie.

PAŹDZIERNIK

29 września-1 października, Włochy. W Rzymie odbyło się przedsynodalne spotkanie młodzieży, zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé, pod hasłem „Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego”. Uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach tematycznych w różnych miejscach Wiecznego Miasta.

28 września-4 października, Indie. W Kottayamie obradowało 15. zgromadzenie Chrześcijańskiej Konferencji Azji (CCA). 600 delegatów dyskutowało m.in. na tematy ekumenizmu i stworzenia. Najważniejszą kwestią było to, w jaki sposób azjatyccy chrześcijanie mogą żyć w nowej relacji ze stworzeniem, aby dawać świadectwo jedności chrześcijan.

8, Izrael. Strefa Gazy. Papież wezwał do położenia kresu przemocy na Bliskim Wschodzie po masakrze dokonanej 7 października przez Hamas. Przypomniał, że wojna i terroryzm nie przynoszą żadnych rozwiązań, lecz jedynie śmierć i cierpienie niewinnych ludzi. Łaciński Patriarchat Jerozolimski Jerozolimy ostrzegł przed nienawiścią i podziałami. Izrael skrytykował pierwsze oświadczenie Stolicy Apostolskiej jako "dwuznaczne przesłanie" i wezwał do zajęcia jasnego stanowiska przez Kościoły chrześcijańskie.

16 października łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pier Battista Pizzaballa ofiarował siebie w zamian za zakładników Hamasu. 24 tegoż miesiąca proboszcz parafii katolickiej w Gazie stwierdził: sytuacja staje się coraz bardziej krytyczna, ok. 700  znalazło schronienie przed izraelskimi nalotami w parafii. 29. papież wezwał do zawieszenia broni w Strefie Gazy, a proboszcz z Gazy wezwał do jak najszybszego zakończenia wojny, 25 listopada łaciński Patriarcha Jerozolimy wezwał do stworzenia narodowej perspektywy dla Palestyńczyków: "Politycy muszą wziąć sytuację z powrotem w swoje ręce i zaoferować perspektywy, ponieważ wojsko ich nie ma".

LISTOPAD

5-7. Serbia. „Modlimy się i mamy nadzieję, że ci, którzy sprawują władzę nad narodami, zaangażują się w prawdziwy dialog, który będzie stał na straży ludzkiej godności wszystkich i umożliwi pokojowe współistnienie dwóch narodów w dwóch państwach” – stwierdzili przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich Europy. W Belgradzie odbyło się spotkanie Komitetu Wspólnego Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

7, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kwestie ochrony środowiska to sprawa świecka, ale posiadająca również wymiar etyczny, moralny. I tutaj, a także przez pobudzenie motywacji do działania, mogą coś robić przedstawiciele religii. Mówił o tym kard. Pietro Parolin, który uczestniczył w Globalnym Szczycie Wiary nt. Działań Klimatycznych w Abu Zabi. Zebrani tam przedstawiciele różnych wspólnot podpisali specjalne oświadczenie.

13, Anglia i Walia. Na potrzebę nadania większej wagi głosowi rodziców w sytuacji dzieci terminalnie chorych wskazali po śmierci ośmiomiesięcznej Indi Gregory katoliccy biskupi Anglii i Walii. Wspólne oświadczenie wydali w tej sprawie biskup Nottingham, Patrick McKinney oraz biskup John Sherrington, odpowiedzialny za sprawy obrony życia w tamtejszej konferencji episkopatu.

25, Ukraina. Zgodnie z wieloletnim już zwyczajem i tradycją czwarta sobota listopada, jest na Ukrainie obchodzona jako Dzień Pamięci i Modlitwy za Ofiary Wielkiego Głodu w latach trzydziestych. W świątyniach różnych wyznań i religii były odprawiane nabożeństwa w tej intencji, a w domach i miejscach publicznych ludzie zapalali świece i modlili się za miliony swych przodków, którzy zmarli w wyniku głodu wywołanego przez komunistów.

29, Włochy. W Rzymie świętowano 800. rocznicę zatwierdzenia przez papieża Honoriusza III w Pałacu Apostolskim św. Jana na Lateranie napisanej przez św. Franciszka Reguły Braci Mniejszych. Członkowie wielkiej rodziny franciszkańskiej - zakonnicy, zakonnice, świeccy należący do trzech zakonów, założonych przez Franciszka i jego uczniów, przybyli do Bazyliki św. Jana na Lateranie. Mszy św. przewodniczył kard. Angelo De Donatis, arcykapłan bazyliki i papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej.

29, Białoruś. Reżym Aleksandra Łukaszenki wprowadził nowe, znacznie surowsze niż dotychczas ograniczenia działalności organizacji religijnych, które w razie niezastosowania się do nich, mogą zostać zdelegalizowane. Odpowiednie przepisy w tej sprawie uchwaliła Izba Przedstawicieli – niższa instancja Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) Republiki Białorusi. Wprowadzają one szereg zakazów a zarazem rozszerzają wykaz tych przypadków, w których wspólnoty te mogą być zlikwidowane.

27-30, Malta. „Nowe kroki na rzecz Kościoła synodalnego w Europie” były tematem dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Odbyło się ono w stolicy Malty, Vallettcie. Na spotkaniu przewodniczących episkopatów Starego Kontynentu rozpoczęto przygotowania Kościoła do przyszłorocznej końcowej sesji XVI zwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności.

GRUDZIEŃ

2, Zjednoczone Emiraty Arabskie. „Porzućmy podziały i połączmy siły! I, z Bożą pomocą, wyjdźmy z nocy wojen i dewastacji środowiska, aby przekształcić wspólną przyszłość w jutrzenkę światła” – zaapelował papież do uczestników odbywającego się w Dubaju szczytu klimatycznego COP  28. Przesłanie papieskie odczytał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. Franciszek nie mógł wziąć udziału w tym spotkaniu z powodu choroby. Następnego dnia papież w wideoprzesłaniu z okazji inauguracji "Pawilonu Wiary" na Expo City zaapelował: "Zachowajmy stworzenie i chrońmy wspólny dom; żyjmy w pokoju i propagujmy pokój!"

1, Wlk. Brytania. W katedrze w Nottingham miejscowy biskup Patrick McKinney przewodniczył Mszy św. pogrzebowej za duszę 8-miesięcznej Indi Gregory, zmarłej 13 listopada wskutek odłączenia aparatury podtrzymującej ją przy życiu. Uroczystość zgromadziła ponad sto osób, w tym 4-osobową rządową delegację włoską.

2, Francja. Brat Matthew przejął obowiązki przeora Wspólnoty Ekumenicznej w Taizé. Dotychczasowy jej przełożony, 69-letni katolik brat Alois (Löser) przekazał kierownictwo Wspólnoty w ręce 58-letniego anglikanina, brata Matthewa (Andrewa Thorpe'a).  Od dziesięcioleci Taizé w południowej Burgundii – symbol ruchu ekumenicznego – przyciąga dziesiątki tysięcy młodych chrześcijan z całego świata. Do bractwa należy około 90 mężczyzn z około 30 krajów, wywodzących się z Kościołów protestanckich i Kościoła katolickiego.

7, Włochy. Ruch Focolari świętował 80-lecie istnienia. Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie jego przewodniczącą Margaret Karram wraz z liderami wspólnoty na świecie. Z okazji rocznicy, w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie kard. Kevin Joseph Farrell,  prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, przewodniczył Mszy św.

7, Nikaragua. W 2023 roku reżym Daniela Ortegi i jego żony Rosario Murillo skazał na przymusowe wygnanie z kraju lub zakazał  powrotu do ojczyzny 151 księżom i 76 siostrom zakonnym – podała organizacja obrony praw człowieka Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca. Dane te przedstawiono w stolicy Kostaryki – San José w czasie prezentacji raportu "Łamanie wolności religijnej – etapy represji przeciw Kościołowi w Nikaragui".

9, Austria. W Linzu odbyło się międzynarodowe rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Podczas uroczystości ekumenicznej w katedrze NMP światełko zapalone w betlejemskiej Grocie Narodzenia przekazano delegacjom skautów z 30 krajów Europy i Ameryki, którzy przewieźli ten symbol pokoju do swoich krajów, by tam rozdzielać je w okresie Bożego Narodzenia.

8-10, Senegal. Senegal i Stolica Apostolska współpracują nad wspólnymi celami, m.in. takimi jak "szlachetna sprawa pokoju i sprawiedliwości na świecie", począwszy od regionów Sahelu oraz "odpowiedzialne zarządzanie wspólnym domem".  Mówił o tym sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin podczas wizyty w Senegalu z okazji konsekracji nowego narodowego sanktuarium maryjnego w Popenguine, nadmorskim mieście na południe od Dakaru.

9-12, Meksyk. Rozpoczęły się tam dni pielgrzymek do największego na świecie sanktuarium maryjnego Guadalupe. W tym roku miliony pątników z całego Meksyku, a także z zagranicy odwiedziły bazylikę w stołecznej dzielnicy La Villa, gdzie – według  dawnego podania – doszło do kilku objawień maryjnych w 1531 roku.

Oprac. Krzysztof Tomasik, tom

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10