We wspomnienie śmierci św. Benedykta (21 marca) arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki poświęcił nowy ołtarz benedyktyńskiej bazyliki Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny na Górze Syjon w Jerozolimie.
Opactwo Benedyktynów w Jerozolimie jest własnością Niemieckiego Stowarzyszenia Ziemi Świętej (DVHL), którego przewodniczącym jest ordynariusz Kolonii.
Generalny remont opactwa rozpoczął się w 2020 roku. Do tej pory w kościele znajdował się tylko drewniany przenośny ołtarz. Nowy ołtarz jest wykonany z miejscowego piaskowca, w który wbudowano dwa panele mozaikowe, pochodzące z wcześniejszego ołtarza. Od strony wiernych jest motyw baranka z krzyżem, symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa, z drugiej zaś ryba i kotwica.
Po homilii, w której kard. Woelki wyjaśnił znaczenie ceremonii konsekracji ołtarza, nastąpił obrzęd poświęcenia, a w specjalnej wnęce umieszczano relikwie jedenastu apostołów oraz odręcznie skopiowany tekst Pisma Świętego i Reguły św. Benedykta. W uroczystej Eucharystii uczestniczył opat Nikodemus Schnabel wraz ze wspólnotą benedyktyńską, nuncjusz apostolski w Izraelu abp. Adolfo Tito Yllana, przedstawiciele hierarchów Kościołów chrześcijańskich z Jerozolimy oraz rządowa delegacja i pielgrzymi z Niemiec. Oprawę muzyczną uroczystej liturgii zapewnił Chór Katedralny z Kolonii.
Od konsekracji w 1910 r. kościół wraz z klasztorem opactwa nigdy nie był poddany gruntownej renowacji. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec pokryło 80 procent kosztów renowacji z funduszów na rzecz ochrony dóbr kultury germańskiej za granicą. W ostatnich latach w Jerozolimie skorzystał z tego funduszu ewangelicki Kościół Zbawiciela, a obecnie katolicki kościół Opactwa Zaśnięcia NMP.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.