W Nigerii doszło do kolejnych porwań

Lokalne gangi, grupy ekstremistyczne i nacjonalistyczne rozszerzają swoje wpływy, siejąc strach i przemoc.

Doszło do kolejnego porwania księdza w Nigerii. Ofiarą padł o. Peter Abang Ochang, proboszcz na placówce misyjnej pw. św. Szczepana. Lokalne gangi, grupy ekstremistyczne i nacjonalistyczne rozszerzają swoje wpływy, siejąc strach i przemoc. Krajowi grozi całkowita zapaść.

W czwartek o. Ochang wraz z kilkoma innymi osobami z Towarzystwa Św. Judy udał się w podróż do stolicy Nigerii, by uczestniczyć w jednym z wydarzeń kościelnych. W drodze zostali napadnięci i zaciągnięci do buszu. Obecnie nie ma żadnej informacji o tym, kto ich porwał ani gdzie przebywają.

W tym samym czasie diecezja Enugu poinformowała, że ks. Victor Ishiwu, którego porwano dokładnie tydzień temu w nocy, „został wypuszczony z buszu i jest w dobrym stanie zdrowia".

Oba porwania miały miejsce w południowo-zachodniej części kraju. W tym tygodniu dotarła także wiadomość o napadzie w stanie Zamfara, leżącym na północnym wschodzie. Lokalne bojówki dokonały napadu na wioskę. Mówi się nawet o 130 porwanych osobach, w tym wielu kobietach i dzieciach, a także o 19 ofiarach śmiertelnych.

Porwania stały się codziennością w Nigerii, gdyż są wygodnym środkiem do osiągniecia dominacji i wzbogacenia się na okupach. Chaos sieją: islamistyczne ugrupowanie Boko Haram, muzułmańscy pasterze Fulani, a także inne lokalne gangi. Nigeryjscy biskupi ostrzegają, że kraj znajduje się na krawędzi upadku. Obawiają się, że organizacje islamistyczne mogą dokonać zmasowanego ataku i przejąć władzę. Wobec nieudolności rządu w zapewnieniu porządku i sprawiedliwości, apelują o pomoc międzynarodową.

Skala prześladowań w tym kraju jest zatrważająca. Według danych Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w ciągu roku zabito aż 7 tys. 600 chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4