Caritas Liban: nasi ludzie powoli umierają

Nie dajcie nam umrzeć” – apeluje o. Abboud.

Reklama

Dyrektor Caritas Liban apeluje o pomoc dla tego kraju. „Ludzie nie mają co jeść, umierają z głodu. Nie mają pieniędzy, by zapłacić za lekarstwa i za artykuły pierwszej potrzeby” – powiedział o. Michel Abboud podczas konferencji włoskiej Caritas, która odbyła się w Mediolanie. Podkreślił, że również środki tej organizacji są na wyczerpaniu, ponieważ ci, którzy kiedyś byli darczyńcami, dziś sami potrzebują wsparcia.

Liban przeżywa kryzys społeczno-gospodarczy, którego skutkiem jest m.in. wzrost inflacji. Znacznie pogłębiła go eksplozja w bejruckim porcie. „Ludzie, którzy jeszcze niedawno żyli na wysokim poziomie, dziś nie mogą utrzymać swoich rodzin. Spotykam wśród nich dawnych handlowców, nauczycieli. Potrzebujemy natychmiastowej pomocy. Nie dajcie nam umrzeć” – apeluje o. Abboud.

„Wszyscy wiemy, że obecny kryzys ekonomiczny w Libanie nie ma precedensu w historii. Poznałem rodzinę z dwojgiem dzieci, która codziennie wstawała o 4 rano i zaczynała poszukiwanie jedzenia, często w śmietnikach. Jeszcze kilka miesięcy temu ojciec tej rodziny pracował w szkole jako nauczyciel. To była prywatna szkoła, która w związku z brakiem funduszy musiała zostać zamknięta. Dowiedziałem się o tej sytuacji z drugiej ręki, ponieważ ta rodzina, która wcześniej miała dwa dochody, a teraz nie ma nic, wstydziła się przyjść do Caritasu po wsparcie – powiedział o. Michel Abboud. – Oczywiście staramy się im pomagać, ale sami nie mamy wiele. Zapewne jest mnóstwo nauczycieli, którzy znajdują się w podobnej sytuacji w związku z zamknięciem wielu prywatnych placówek, nie wspominając o innych branżach. Stąd po zakończeniu pandemii zaczęliśmy znów chodzić po domach i właśnie w czasie tych wizyt odkryliśmy, że wiele osób zmarło, ponieważ nie miało pieniędzy, by udać się do szpitala.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7