To kolejna partia wsparcia dla Ziemi Świętej.
Półtorej tony środków higienicznych i żywności terapeutycznej znalazło się w transporcie, który z lotniska wojskowego w Balicach do Libanu wysłała Fundacja „Redemptoris Missio”. To kolejna partia wsparcia dla Ziemi Świętej.
W poprzednich trzech transportach, wysłanych pod koniec roku 2023, znalazło się pięć ton mleka modyfikowanego oraz dwie tony nowej, zimowej odzieży dla ludności libańskiej, która masowo opuszcza tereny przygraniczne. Istnieje coraz większe niebezpieczeństwo, że konflikt izraelsko – palestyński rozprzestrzeni się na cały region.
O szczegółach mówi Radiu Watykańskiemu prezes Fundacji „Redemptoris Missio” Justyna Janiec-Palczewska. Jak podkreśla, pomoc dla Libanu wysyłana jest od czterech lat.
"Sytuacja jest dramatyczna, ponieważ nad głowami ludzi latają wciąż rakiety. 70% ludności już opuściło te tereny, nie działają szkoły, szpitale zaczynają gromadzić krew. My pomagamy wysyłając tam żywność terapeutyczną, a także ostatnio ciepłą zimową odzież. Wysyłamy również środki higieniczne, po to, aby ulżyć tym ludziom. Dziękujemy polskim żołnierzom, którzy za darmo przyjeżdżają po transport do naszej fundacji, potem jadą na lotnisko wojskowe w Balicach i stamtąd już samolotem transportują pomoc do Libanu" - wskazała.
Fundacja „Redemptoris Missio” przez ostatnie cztery lata przesłała do Libanu 45 ton pomocy. Wspierają to polscy żołnierze, którzy od 2019 roku pełnią tam misję stabilizacyjną w ramach działań ONZ. Głównym celem misji jest monitorowanie zawieszenia broni między Libanem a Izraelem w rejonie tzw. niebieskiej linii oraz ochrona lokalnej ludności. Aktualnie konflikt pomiędzy Izraelem a Hezbollahem uległ jeszcze większemu zaostrzeniu. Sytuacja jest dynamiczna, aktualnie wszystko zależy od tego, jak daleko Izrael zamierza przeprowadzić swoją akcję odwetową.
Działania pomocowe dla ofiar konfliktu na Bliskim Wschodzie można wesprzeć, dokonując wpłaty na konto Fundacji poprzez stronę www.redemptorismissio.org/dotacja/dla-ofiar-wojny-bliski-wschod/0192
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.