Trwają przygotowania do Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się od 22 do 26 czerwca zarówno w Rzymie, jak i na szczeblu lokalnym w diecezjach na świecie. Swoistym przewodnikiem w drodze ma być wydana ostatnio książka bp. Lorenza Leuzziego pt. „Miłość małżeńska i rodzina na przełomie epok”.
Przypomina ona główne elementy papieskiego nauczania o rodzinie od Humanae vitae Pawła VI po Amoris laetitia Papieża Franciszka.
Rozmawiając z Radiem Watykańskim, bp Leuzzi zauważa, że aktualna zmiana epoki to również czas ponownego odkrywania rodziny. Przypomina on, że przez kilkadziesiąt lat społeczeństwo nie interesowało się tą kwestią. W ostatnich latach coś zaczyna się zmieniać i Kościół ma w tym odegrania ważną rolę.
„Wydaje mi się, że naszym zadaniem jest ukazywanie roli miłości małżeńskiej i rodziny zarówno w społeczeństwie, jak i w życiu Kościoła, jako szczególnego powołania. Życie małżeńskie pozornie wydaje się czym obcym dla naszego społeczeństwa – mówi papieskiej rozgłośni bp Leuzzi. – Wiadomo jednak, że jeśli zależy nam budowaniu braterstwa, to musimy też ponownie docenić rolę małżeństwa i rodziny. To jest bowiem fundament godności człowieka. To tam doświadcza on miłości i przekonuje się, że każdy z nas ma wartość sam w sobie, a nie ze względu na coś innego. Tego uczą rodziny. Kościół musi o tym przypominać. Takie jest jego zadanie względem społeczeństwa, które ma dziś wiele trudności z promowaniem prawdziwego braterstwa”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.