rzeciętny wiek we Włoszech to 46 lat, zamiast dzieci kobiety wożą w wózkach swoje pieski – mówił Franciszek.
Na dramat współczesnego świata, w którym rodzi się coraz mniej dzieci, wskazał Papież na audiencji dla włoskiego ruchu katolickiego skautingu dorosłych. Przeciętny wiek we Włoszech to 46 lat, zamiast dzieci kobiety wożą w wózkach swoje pieski – mówił Franciszek.
Do refleksji nad kryzysem demograficznym na Półwyspie Apenińskim skłonił go dar, jaki włoscy skauci przygotowali dla Centrum Pierwszej Pomocy na Lampedusie. Jest to termiczna kołyska dla niemowlaków.
„Żyjemy w czasach dramatycznego spadku liczby noworodków – powiedział Papież. – Wystarczy pomyśleć, że przeciętny wiek we Włoszech to 46 lat, a w Albanii 23. To daje do myślenia. Dramat spadku liczby urodzeń. Mój sekretarz powiedział, iż kiedy przechodził przez plac św. Piotra, zobaczył kobietę z wózkiem dziecięcym… Podszedł bliżej, aby przyjrzeć się dziecku, lecz okazało się, że w wózku jest piesek! Spadek liczby urodzeń to dramat. Wydaje się, iż człowiek zatracił poczucie sensu rodzenia i opiekowania się innymi, a być może także poczucie sensu życia. Kołyska stanowi tymczasem symbol radości z dziecka, które przychodzi na świat, symbol starań, by mogło się dobrze rozwijać, oczekiwań i nadziei odnośnie do tego, kim może się stać w przyszłości. Kołyska mówi nam o rodzinie, rodzinnym gnieździe dla najmłodszych, bezpiecznym i gościnnym, o wspólnocie opartej na bezinteresownej miłości. Pośrednio kołyska wskazuje również na troskę o życie na każdym jego etapie, zwłaszcza wtedy, gdy upływ lat lub trudy życia czynią osobę bardziej bezbronną i potrzebującą”.
Przedstawiciele włoskiego skautingu katolickiego dorosłych przybyli na audiencję z okazji 70. rocznicy powstania tego ruchu. Papież przypomniał, że jego członkowie stawiają sobie za cel dochowanie wierności prawu i przyrzeczeniu harcerskiemu również w życiu dorosłym, budowanie na takich wartościach, jak: wspólnota, edukacja, służba i troska o wspólny dom.
Franciszek z uznaniem odniósł się do faktu, że z okazji swego jubileuszu skauci postanowili sfinansować budowę warsztatu stolarstwa okrętowego w Zambii.
„Stolarstwo to symbol, który nam chrześcijanom jest bardzo bliski – mówił Papież – ponieważ Syn Boży wybrał ten właśnie zawód jako miejsce na przygotowanie się do swej zbawczej misji w swymi miasteczku, w Nazarecie, w pokorze, pracując ludzkimi rękoma. W świecie, w którym tak wiele i chyba za dużo mówi się o produkcji broni – powiedział mi pewien ekonom, że w tym momencie największe zyski przynoszą inwestycje w przemysł zbrojeniowy, inwestycje w zniszczenie – nasze powołanie odsyła nas do podstawowego powołania człowieka, jakim jest przekształcanie darów Boga nie w narzędzia śmierci, lecz w narzędzia dobra, we wspólnym dążeniu do budowania społeczeństwa sprawiedliwego i pokojowego, gdzie każdy miałby możliwość godnego życia. Godność życia. Pracować dla godnego życia”.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.