Módlmy się za rodziny, w których brakuje pokoju i zgody – wezwał papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
W obchodzoną dzisiaj niedzielę Świętej Rodziny papież zachęcił do „zadziwienia i otwarcia się na innych”, co jest niezbędne do uzdrowienia relacji międzyludzkich i ran w środowisku rodzinnym oraz „niepokoju”, gdy „jesteśmy z dala od Jezusa”.
Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o zagubieniu i odnalezieniu Jezusa wśród uczonych w świątyni, Franciszek zwrócił uwagę na dwa jej elementy: „zdziwienie” i „niepokój”. Zaznaczył, że zdumienie i zadziwienie jest przeciwieństwem przyjmowania wszystkiego za pewnik oraz interpretowania otaczającej nas rzeczywistości i wydarzeń historycznych jedynie według naszych kryteriów.
– Zadziwienie i otwarcie się na innych, zrozumienie argumentów innych osób: taka postawa jest ważna dla uzdrowienia narażonych na szwank relacji międzyludzkich i jest ona niezbędna także dla uzdrowienia otwartych ran w środowisku rodzinnym – powiedział papież.
Odnosząc się do „niepokoju”, jakiego doświadczyli Maryja i Józef, kiedy nie mogli znaleźć Jezusa zaznaczył, że ukazuje on centralne miejsce Jezusa w łonie Świętej Rodziny. – Ten niepokój jakiego doświadczali podczas trzech dni zagubienia Jezusa powinien być również naszym niepokojem, gdy jesteśmy „z dala od Niego”. Powinniśmy doświadczać niepokoju, gdy przez ponad trzy dni zapominamy o Jezusie, nie modląc się, nie czytając Ewangelii, nie odczuwając potrzeby Jego obecności i Jego pocieszającej przyjaźni – zachęcił Franciszek.
Przypomniał, że Maryja i Józef szukali i znaleźli Jezusa w świątyni, gdy nauczał. – My także, przede wszystkim w domu Bożym możemy spotkać Boskiego Nauczyciela i przyjąć Jego orędzie zbawienia. W celebracji eucharystycznej zyskujemy żywe doświadczenie Chrystusa – powiedział papież i podkreślił, że w Eucharystii czerpiemy siłę, aby stawić czoła trudnościom każdego dnia.
Na zakończenie Franciszek wezwał: - Módlmy się za wszystkie rodziny świata, szczególnie za te, w których z różnych powodów brakuje pokoju i zgody. I powierzmy je pod opiekę Świętej Rodziny z Nazaretu.
Po błogosławieństwie papież zaapelował o modlitwę za DR Konga, która cierpi z powodu aktów przemocy oraz epidemii eboli. „Pragnę – mówił - aby wszyscy zaangażowali się w utrzymanie pokoju, który pozwoli na właściwy oraz harmonijny przebieg wyborów”.
Nie zabrakło także pozdrowienia dla rodzin. “ Brawa dla rodzin tutaj obecnych, ale także dla wszystkich, które uczestniczą w tej modlitwie poprzez telewizję i radio. Rodzina jest skarbem: należy zawsze go strzec i bronić. Niech Święta Rodzina z Nazaretu czuwa nad wami oraz oświeca zawsze waszą drogę. Pozdrawiam także te dwie grupy sióstr, z flagą hiszpańską oraz z flagą polską.
Franciszek życzył wszystkim pogodnego końca roku, podziękował za liczne życzenia i modlitwy oraz poprosił, aby o Nim pamiętać.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.