Papież zaakceptował motto Roku Jubileuszowego 2025, które będzie brzmiało: „Pielgrzymi nadziei”. Poinformował o tym przewodniczący Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
Tradycja Roku Jubileuszowego wywodzi się ze Starego Testamentu. Kościół katolicki przejął ją w 1300 roku. Początkowo Rok Jubileuszowy obchodzono co 100 lat, później skrócono ten czas do 50, następnie skrócono do 33 (wiek życia Jezusa), by wreszcie, w XV wieku, ustalić okres między jubileuszami na 25 lat.
Zdaniem Abp Rina Fisichelli, na którego barkach będzie spoczywała odpowiedzialność organizacyjna za przebieg Jubileuszu, dwa słowa: nadzieja i pielgrzymowanie, stanowią klucz do zrozumienia pontyfikatu Franciszka.
Przewodniczący Rady ds. Nowej Ewangelizacji stwierdził, że prace nad przygotowaniami już ruszyły. Jednym z podstawowych zadań będzie przyjęcie pielgrzymów i wiernych. Wyraził nadzieję, że w nadchodzących dwóch latach zagrożenie sanitarne nie będzie ograniczało, jak do tej pory, aktywności Kościoła i możliwości przemieszczania się.
„Jubileusz 2025 roku będzie światłem nadziei. Nie zapominajmy jednak, że nadzieja dla wierzących jest pewnością. Jest obecnością, falą Bożej Miłości wychodzącą nam na spotkanie, która powinna wystąpić z brzegów. To jest nadzieja – podkreślił abp Fisichella. – Oczywiście jest wielkie zatroskanie, aby Rzym i cały kraj stały się miejscami, które przyjmą pielgrzymów przybywających na Jubileusz. Już odbywają się stałe spotkania z władzami Rzymu, regionu oraz z rządem włoskim, aby zapewnić jak najlepsze przyjęcie, które zresztą do tej pory miasto zawsze było w stanie zaoferować. Papież patrząc na mnie powiedział, że mamy faktycznie tylko dwa lata na przygotowanie. Jest bardzo zatroskany, aby wszystko przebiegło w jak najlepszy sposób.“
Nowa próba ponownej oceny wydarzeń w Konstantynopolu w 1054 roku.
Dobrze jest mieć przyjaciół, którzy potrafią zjednoczyć się w dobrym działaniu.
Każda godzina bez rozejmu oznacza kolejne dziesiątki zabitych i setki rannych.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.