Ale niektórzy zarobią. Jak na pandemii.
Pięć międzynarodowych firm zarobiło na szczepionkach 1 650 mld – podał w wywiadzie dla agencji SIR prezes Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, wskazując, że podobnie będzie również z ekologiczną transformacją. Niektórzy na niej stracą, i to dużo, ale inni zyskają. Dlatego jego zdaniem, niezbędne jest stworzenie międzynarodowego systemu rekompensaty.
Prof. Stefano Zamagni mówił o tym podsumowując Tydzień Społeczny Katolików we Włoszech. Podkreślił, że trzeba obalić mity dotyczące zielonej transformacji. Sądzi się bowiem, że wszyscy na niej zyskają. Prezes Papieskiej Akademii wskazywał już na ten problem w rozmowie z Radiem Watykańskim po międzyreligijnym szczycie przed COP 26, który odbył się w Watykanie na początku października.
„Do tej pory wiele uwagi poświęcano ukazywaniu degradacji środowiska we wszystkich jego przejawach i było to konieczne, ale teraz musimy pójść dalej i zrobić coś innego, ponieważ ryzyko wpadnięcia w retoryczną spiralę jest dość wysokie. Rzeczy, które należy zrobić, są możliwe, są w naszym zasięgu i są to rzeczy, o których wszyscy już wiedzą, ale co do których nadal nie ma jednomyślności, ponieważ zielona transformacja, by osiągnąć cele zaplanowane na rok 2030 i 2050, a zatem dekarbonizacja, obniżenie temperatury... stwarzają problemy. Nieuniknione jest, że podczas tych przemian niektóre grupy społeczne stracą, i to dużo, a inne zyskają. Wtedy ci, którzy na tym stracą, jeśli nie otrzymają jakiejś rekompensaty, stworzą koalicje na szczeblu politycznym, które zablokują proces transformacji. I to bardzo trudno jest dzisiaj wytłumaczyć. Bo nie wystarczy powiedzieć, że trzeba zrobić porządek w środowisku. Wszyscy są w tym zgodni. Ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że niektóre sektory gospodarki i niektóre grupy społeczne na tym zarobią, a inne stracą i powiedzą: dlaczego ci, którzy zyskali, nie przekażą części zysków tym, którzy stracili? Przedstawiłem więc propozycję utworzenia międzynarodowego funduszu, którego zadaniem byłoby przyjmowanie składek od tych, którzy wzbogacą się zielonej transformacji, a następnie przekazywanie ich tym, którzy w jakiś sposób znajdą się w niekorzystnej sytuacji. Jeśli zabraknie odwagi, aby się tym zająć, to z transformacji ekologicznych nic nie wyjdzie, ponieważ już dziś kraje takie jak Chiny, Australia, Indie i RPA mówią, że bez konkretnej rekompensaty nie będą czuły się zobowiązane do walki z degradacją środowiska.“
Rozmawiając z agencją SIR, prezes papieskiej akademii zauważył, że również we Włoszech są firmy, które stracą w wyniku transformacji ekologicznej, podczas gdy inne już zwiększyły i znacznie zwiększą swoje zyski. „Jeśli zyski tych, którzy skorzystali na transformacji ekologicznej, przekroczą pewien próg, ci, którzy ponoszą jej skutki, zbiorą się, aby zablokować ten proces – ostrzega prof. Zamagni. - Pomyślmy tylko o pracownikach sektora naftowego: jeśli zmniejszymy emisję dwutlenku węgla, miliony ludzi na całym świecie będą się buntować. Prezydent USA Biden postanowił przeznaczyć 3,5 biliona dolarów na transformację ekologiczną: kilka dni temu musiał zmniejszyć tę kwotę do 1,7 biliona, ponieważ ci, którzy na tym stracą, głośno zaprotestowali”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.