Biskupi Kraju Basków i Nawarry w Hiszpanii oświadczyli, że istnieje moralny wymóg „ostatecznego i całkowitego rozwiązania” terrorystycznej organizacji baskijskich separatystów ETA. W opublikowanej 10 stycznia nocie wezwali także chrześcijan do modlitwy o pokój.
Notę biskupów podpisali: abp Francisco Pérez González z Pampeluny, bp Miguel José Asurmendi Aramendia z Vitorii, bp José Ignacio Munilla z San Sebastián i bp Mario Iceta Gavicagogeascoa z Bilbao.
Stanowisko hierarchów jest reakcją na ogłoszoną dwa dni wcześniej przez ETA zapowiedź trwałego zawieszenia broni, możliwego do weryfikacji przez wspólnotę międzynarodową.
ETA – czyli Euskadi Ta Askatasuna (Kraj Basków i Wolność) – domaga się jednocześnie zgody na samostanowienie i prawo do wyboru niepodległości dla tego hiszpańskiego regionu... Hiszpański minister spraw wewnętrznych, Alfredo Pérez Rubacalba uznał tę zapowiedź za niewystarczającą. – Jedyny komunikat tej bandy terrorystycznej, jaki chcemy przeczytać to ten, że ETA ogłasza swój koniec i robi to w sposób nieodwracalny i ostateczny – powiedział polityk.
ETA została założona w 1959 r. przez działaczy Nacjonalistycznej Partii Basków w celu walki o niepodległość Kraju Basków. Od początku dokonywała zamachów bombowych. W 1973 r. zabiła premiera Luisa Carrero Blanco.
Mimo otrzymania przez Kraj Basków autonomii w 1980 r. ETA kontynuowała swoją działalność terrorystyczną, w 1995 r. próbowała nawet dokonać zamachu na króla Juana Carlosa. Osłabiona aresztowaniami swoich przywódców, w 2010 r. ogłosiła bezterminowe zawieszenie broni w walce o niepodległość.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.