Modlitwy za decydujących o losie uchodźców

W Hiszpanii trwa dzień modlitwy w intencji nadzwyczajnego spotkania polityków Unii Europejskiej. Odbędzie się ono w najbliższy poniedziałek 14 września i zostanie poświęcone tragicznej sytuacji uchodźców.

Z apelem o zorganizowanie modlitewnego czuwania we wszystkich diecezjach i parafiach wystąpiły razem hiszpańska Caritas, Konferencja Episkopatu, Konferencja Zakonów Męskich i Żeńskich CONFER oraz jezuici. Modlitwa i refleksja nad dramatem uchodźców ma na celu „wspólne domaganie się bardziej ludzkiej polityki migracyjnej zarówno w naszym kraju jak też w UE – czytamy w opublikowanym oświadczeniu. – Potrzebna jest mobilizacja wszystkich, aby odpowiedź humanitarna polityków była hojniejsza, gdzie życie i godność osób znalazły się w centrum”.

Ciało znalezionego na tureckiej plaży 3-letniego Aylana jest symbolem aktualnego dramatu uchodźców. Jednocześnie ukazuje powagę problemu, który wstrząsa Starym Kontynentem.

*

Warto dodać iż współczesne problemy Europy, w tym kwestia docierającej na Stary Kontynent fali uchodźców, to m.in. część zagadnień nad którymi debatują też zebrani w Domus Galilaeae w Korazim nad Jeziorem Galilejskim członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy CCEE. W tym wyjątkowym miejscu, w którym zorganizowano spotkanie, szczególnie mocno wybrzmiewają słowa ośmiu błogosławieństw.

Jak podkreślił przewodniczący CCEE kard. Péter Erdö, bliskość miejsca, w którym Jezus głosił swoje Kazanie na Górze zachęca do „ponownego odkrycia źródła naszej tożsamości jako ludu Bożego, a także naszej misji jako następców Apostołów, posłanych, by być świadkami spotkania z obliczem miłosierdzia Ojca, którym jest sam Jezusˮ.

W obradach bierze udział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W rozmowie z Radiem Watykańskim mówił o konkretach, które pojawiły się dotychczas na sali obrad. Wśród nich wymienił kwestie bioetyczne i związane z nimi próby wywierania presji przez Unię Europejską na kraje członkowskie oraz sprawy dotyczące rodziny w świetle zbliżającego się Synodu.

„To, co jest zaskakujące, to obserwacja, że mimo różnic we wszystkich tych krajach pod względem polityki, mentalności i kultury, a także w pewnym sensie życia Kościołów, ta sama presja jest wywierana na takich polach jak bioetyka, rodzina i edukacja. Jest ona prowadzona w różny sposób. Wydaje się jednak, że tym głównym centrum jest tu Bruksela i pewne kręgi polityków brukselskich, które starają się wywrzeć presję na rządy poszczególnych krajów, aby przeprowadziły te liberalne ustawy, które mają ostatecznie zredefiniować pojęcie rodziny i zniszczyć w ten sposób samą rodzinę. Widząc, jakie prądy przechodzą nie tylko przez społeczeństwo, ale również przez Kościół, potrzeba z wielką powagą podejść do tego, co dotyczy troski o zachowanie pojęcia małżeństwa złożonego z mężczyzny i kobiety, a także samego pojęcia rodziny, tak jak go rozumiemy w świetle prawa naturalnegoˮ – powiedział abp Gądecki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9