Pod hasłem „Szukaj pokoju i dąż do niego” modlono się dzisiaj o pokój i pojednanie w trzech diecezjach baskijskich Hiszpanii. Biskupi wezwali do „definitywnego samorozwiązania” grupy ETA oraz by poprosiła ona o przebaczenie ze strony ofiar zamachów terrorystycznych, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich 40 lat.
Spotkania modlitewne, w których wzięło udział wiele osób, w tym ofiary bądź rodziny ofiar zamachów, odbyły się w Vitorii, San Sebastian i Bilbao. Modlitwie przewodniczyli miejscowi ordynariusze.
„Przebaczenie jest istotnym elementem prawdziwego pokoju i pojednania – powiedział bp Miguel Asurmendi, ordynariusz diecezji Vitoria. – Prosimy, aby każdy, kto obraził w jakikolwiek sposób, nawet nie będąc członkiem grupy ETA, ale współpracując z nią, jedni strzelając, a inni nie, słowem i czynem poprosił o przebaczenie”. W okresie Wielkiego Postu biskupi wezwali chrześcijan, aby „otworzyli swoje serca, by żyć w pokoju i pojednaniu”, „by pracować na rzecz pokoju dla naszego ludu”. „Także my przyłączamy się do tej prośby: aby grupa terrorystyczna raz na zawsze się skończyła i rozwiązała, bo chociaż mamy definitywne zawieszenie broni, to jednak grupa nadal istnieje. Domagamy się, aby się rozwiązała raz na zawsze i oddała broń” – podkreślili ordynariusze baskijskich diecezji.
Biskupi szczególnie pamiętali o ofiarach zamachów, ponieważ „ucierpiały one najwięcej, a wiele z nich niesprawiedliwie”. „Droga do umocnienia pokoju i pojednania jest długa – powiedział bp Mario Iceta. – Trudno jest z dnia na dzień uleczyć rany zadane przez prawie 50 lat. Dzisiejszy dzień jest owocem także modlitwy. Kościół baskijski zawsze modlił się o pokój i podjął wiele inicjatywy, aby na zawsze zakończyła się przemoc oraz każda forma terroryzmu” – podkreślił ordynariusz Bilbao.
W ciągu ponad 40-letniej działalności baskijskich separatystów liczba ofiar przekroczyła 800 osób.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.