Wietnam: w obronie kościelnej własności

O zwrot budynków kościelnych wystąpiła komisja sprawiedliwości i pokoju episkopatu Wietnamu.

Jej przewodniczący, bp Nguyen Thai Hop, zwrócił się do władz prowincji Soc Trang o zwrot własności Sióstr Opatrzności z Portieux. W jego liście mowa jest o poszanowaniu prawa własności zgromadzenia, które od ponad 130 lat jest legalnym posiadaczem terenu i budynków, na co przedstawia też stosowne dokumenty. Siostry prowadziły w mieście Soc Trang sierociniec dla dzieci oraz internat. Po dojściu komunistów do władzy w pięciu ich budynkach władze miejskie urządziły szkołę. Teraz nieruchomości stoją zdewastowane i nieużywane. Jedynie w jednym budynku funkcjonuje państwowy szpital.

Siostry po znacznym wzroście liczby powołań poprosiły władze o zwrot użyczanych wcześniej budynków. Prośba ta jednak została odrzucona. W październiku poinformowano zgromadzenie, że zdewastowane budynki będą zburzone, a na ich miejscu powstanie nowa miejska szkoła. Bp Nguyen Thai Hop stwierdził, że przypadek ten jest ewidentnym pogwałceniem wietnamskiego prawa. Jego zdaniem sprawę utrudnia też fakt, że władze rozdały tereny kościelne miejscowej nomenklaturze i pracownikom szkoły. Przewodniczący wietnamskiej komisji Iustitia et Pax wyraził nadzieję, że władze jeszcze raz rozważą sprawę sióstr z Soc Trang i stanie się ona dobrym przykładem rozwiązywania takich kwestii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7