Stolica Apostolska jest mocno zaangażowana w promowanie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego na różnych poziomach.
O przeciwdziałaniu antysemityzmowi i innym formom nietolerancji przedstawiciele rządów, organizacji międzynarodowych, społeczności żydowskich i innych wspólnot wyznaniowych rozmawiają w tym tygodniu na konferencji OBWE w Helsinkach. Głos zabrał m.in. ks. Domenico Vitolo, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji.
„Stolica Apostolska pozostaje głęboko zaniepokojona wzrostem antysemityzmu w różnych częściach regionu OBWE” – powiedział ks. Domenico Vitolo. „Tendencje te przejawiają się na różne sposoby, takie jak zaprzeczanie Holokaustowi, usprawiedliwianie incydentów nienawiści wobec Żydów, rosnące ruchy wymierzone w Żydów i podżeganie do nienawistnych nastrojów wobec nich, a co najgorsze, morderstwa” – dodał. Zaznaczył, że wzrost nietolerancji i dyskryminacji motywowanej antysemityzmem pokazują wszystkie dostępne wskaźniki. „W rzeczywistości ataki Hamasu na Izrael 7 października i późniejsza przemoc na Bliskim Wschodzie wywołały falę antysemickiej i antymuzułmańskiej dyskryminacji i nienawiści” – powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy OBWE.
Przypomniał słowa Papieża Franciszka, który stwierdził, że „ochrona miejsc kultu [...] jest obowiązkiem spoczywającym na władzach cywilnych, niezależnie od ich przekonań politycznych czy przynależności religijnej”. Stolica Apostolska – jak dodał – popiera pracę Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) w zakresie ochrony potrzeb społeczności religijnych.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę na antysemickie treści, które pojawiają się w mediach społecznościowych. „To niepokojące zjawisko jest potęgowane przez sztuczną inteligencję, która może generować zmanipulowane treści i fałszywe informacje, które mogą łatwo wprowadzić ludzi w błąd ze względu na ich podobieństwo do prawdy w celu oszukania lub wyrządzenia szkody” – zaznaczył ks. Vitolo.
„Stolica Apostolska często powtarzała, że wolność słowa, podobnie jak każde inne prawo człowieka, niesie ze sobą odpowiedzialność, której nie można przeoczyć. Jeśli te same prawa, które ludzie mają w trybie offline, mają być chronione w internecie, odpowiadające im obowiązki i odpowiedzialność, które ludzie mają w trybie offline, muszą być również wymagane w trybie online” – podkreślił kapłan.
Zauważył, że „przeciwdziałanie nienawiści w internecie i kłamstwom opartym na sztucznej inteligencji to nie tylko zadanie ekspertów branżowych, ale wymaga też wysiłków wszystkich ludzi dobrej woli”.
W wystąpieniu kapłan podkreślił rolę edukacji. „Tylko poprzez odpowiednie podejście edukacyjne antysemityzm i dyskryminacja mogą być skutecznie i trwale zwalczane. Niewiedza, uprzedzenia i stereotypy przyczyniają się do antysemityzmu w naszych społeczeństwach” – zaznaczył.
Podkreślił, że Stolica Apostolska jest mocno zaangażowana w promowanie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego na różnych poziomach.
Przedstawiciel Watykanu przypomniał, że upamiętniając 80. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Papież Franciszek podkreślił, że „horror eksterminacji milionów Żydów i ludzi innych wyznań w tamtych latach nie może być ani zapomniany, ani negowany”.
(Autor jest pracownikiem Polskiego Radia S.A. w likwidacji)
Dyplomata odpowiadał na npytania i doświadczenia w czasie wojny.
Eduard Profittlich zginął śmiercią męczeńską w niewoli sowieckiej w 1942 r.