Kanada: Zbezczeszczono 10 kościołów w Calgary

Do zbezczeszczenia 10 kościołów: 6 katolickich (w tym katedry Najświętszej Maryi Panny) i 4 protestanckich doszło 1 lipca – w Dniu Kanady – w Calgary, prawie półtoramilionowym mieście w prowincji Alberta w środkowo-zachodniej części kraju. Od zachodu graniczy ona z terytoriami zamieszkałymi przez Indian w Kolumbii Brytyjskiej, na których wcześniej podpalono 4 świątynie.

Tym razem nieznani sprawcy czerwoną farbą zamalowali m.in figury Chrystusa i drzwi kościołów. Ponadto w jednym z budynków rozbito okno, przez które wlano czerwoną farbę do środka. Według źródeł policyjnych, na które powołuje się brytyjska stacja BBC, te akty wandalizmu mają związek z „oburzeniem z powodu historycznej niesprawiedliwości w stosunku do rdzennych mieszkańców kraju”.

W środę 30 czerwca spłonął kościół katolicki św. Jana Chrzciciela w Morinville, 40 km na północ od Edmontonu, stolicy Alberty. Podpalono też dwie inne świątynie, ale tam skończyło się na niewielkich stratach.

Cytowany przez kanadyjską stację CBC przedstawiciel policji z Calgary oświadczył, że „choć rozumie emocje potencjalnych sprawców”, to uważa, że „te przejawy wandalizmu są sprzeczne z prawem, co w następstwie prowadzi do dalszych podziałów a nawet zniszczenia naszego miasta”. Zapowiedział, że policja będzie „próbowała szukać sprawców, aby w przyszłości zapobiec tego typu zdarzeniom”.

W podobnym duchu wypowiedział się premier rządu tej prowincji Jason Kenney, który zauważył ponadto, że jedna z zaatakowanych świątyń – ewangelikalny kościół „Wszystkich Narodów” jest miejscem, do którego przychodzą „nowi Kanadyjczycy”, czyli imigranci, którzy nie orientują się w problemach historycznych, związanych z ludnością indiańską.

Katoliczka Shelagh Toole z kościoła Najświętszego Serca podkreśliła w wywiadzie dla CBC, że jest to miejsce, w którym jej rodzicie zawarli sakrament małżeństwa a ona sama została tam ochrzczona i które stało się jakby „kotwicą” dla wspólnoty parafialnej, zwłaszcza podczas pandemii. „Mam nadzieję, że ludzie zaczną sobie wybaczać, mimo wszystkich tych ran” – powiedziała parafianka.

CBC News: The National Tensions flare over Anglican church burned down on Gitwangak First Nation
«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KANADA

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6