Dzięki temu, że wojska rządowe Republiki Środkowoafrykańskiej odbiły z rąk rebeliantów większe miasta, życie w tym kraju powraca do normy.
Wiemy, jednak, że rozwiązanie siłowe nie przyniesie pokoju, dlatego zabiegamy o podjęcie dialogu z rebeliantami i pojednanie. Tak sytuację w tym afrykańskim kraju opisuje polski biskup misyjny Mirosław Gucwa. Pod koniec ubiegłego miesiąca jego diecezja Bouar gościła posiedzenie episkopatu.
Po tym spotkaniu mam informacje z pierwszej ręki o różnych regionach kraju – opowiada Radiu Watykańskiemu bp Gucwa. Podkreśla, że najtrudniej jest dziś na prowincji, w małych miastach, dokąd zostali wyparci rebelianci. Tam wciąż nie ma stabilizacji, jest niebezpiecznie na drogach, ludzie chronią się ucieczką do buszu.
Bp Gucwa wspomina, że do marca podobnie też było w Bouar, gdzie zamknięte były szkoły i urzędy. Po wyparciu rebeliantów sytuacja się jednak stabilizuje. Kościół próbuje natomiast nawiązać nieformalny kontakt z rebeliantami, by skłonić ich do rozmów z rządem – mówi bp Gucwa.
Nawiązujemy kontakt z rebeliantami, potrzebny jest dialog
Bp Gucwa przyznał, że wyzwolenie głównych miast Republiki Środkowoafrykańskiej było możliwe dzięki wsparciu Rosji i rosyjskich najemników. Na tym tle dochodzi do sporów międzynarodowych z Francją, ponieważ Rosjanie sprzedają do tego kraju broń, pomimo nałożonego przez Francję embarga. Rosyjscy najemnicy są też oskarżani o naruszanie praw człowieka.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.