Wielkanocna modlitwa o pokój na Ukrainie i o ustanie pandemii

Tego roku katolicy tradycji zachodniej obchodzą Wielkanoc miesiąc wcześniej chrześcijan obrządków wschodnich.

Święta wielkanocne na Ukrainie przeżywane są jako czas modlitwy o pokój i o ustanie pandemii koronawirusa. Tego roku katolicy tradycji zachodniej obchodzą Wielkanoc miesiąc wcześniej od katolików obrządku wschodniego i wiernych Kościołów prawosławnych, których w tym kraju jest zdecydowana większość.

Pomimo podpisywanych już niejednokrotnie porozumień, wschodnia granica Ukrainy jest wciąż miejscem zbrojnych prowokacji i napięcia na linii Kijów – Moskwa. W takim kontekście Święta wielkanocne, są dla katolików czasem modlitwy o pokój i ustanie pandemii koronawirusa, która także w tym kraju dotyka co raz więcej ludzi. „Te święta wielkanocne na Ukrainie obchodzimy tylko w Kościele rzymskokatolickim, ponieważ wschodnie będą obchodzone dopiero za miesiąc. Mimo trudności i panującej na wschodzie wojny oraz szalejącego koronawirusa, staramy się być blisko wiernych, tych ludzi, którzy potrzebują otuchy, nadziei, dobrego słowa i pomocy. Ufamy, że po tych trudnych czasach, przyjdzie także pranek wielkanocny. Wtedy to razem z Chrystusem będziemy przeżywali pokój na Ukrainie i wszyscy będziemy mogli cieszyć się zdrowiem” – powiedział metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Tegoroczne celebracje liturgiczne na Ukrainie, choć ograniczone normami sanitarnymi, odbywają się we wszystkich świątyniach, a część wiernych uczestniczy w nich także dzięki transmisjom radiowo-telewizyjnym i internetowym.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6