Ruch Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej kolejny raz organizuje wyjątkową akcję. Przez cały tydzień nieustannie, dniem i nocą trwać będzie modlitwa w intencji kapłanów. Dołączyć może każdy.
Nieustanna modlitwa za kapłanów rozpocznie się w niedzielę 28 lutego o godz. 0:00, a zakończy w sobotę 6 marca o 23:59. Chęć dołączenia do wydarzenia można zadeklarować, wypełniając formularz na stronie https://jawornik.org/tydzien-modlitw-za-kaplanow/
Pomysł na taką formę modlitwy zrodził się trzy lata temu w Wielkim Poście. Od tego czasu w każdy pierwszy czwartek miesiąca modlitwa trwa dobę, a w Adwencie i Wielkim Poście – przez cały tydzień. Propozycja skierowana jest nie tylko do oazowiczów, włączyć może się każdy chętny. Wystarczy za pośrednictwem formularza zadeklarować wybrany dzień i godzinę. Forma modlitwy jest dowolna – może to być różaniec, adoracja, czy Eucharystia i komunia przyjęta w intencji kapłanów, ale zakłada pełną godzinę czuwania na modlitwie.
- Przez te trzy lata nigdy nie brakowało nam chętnych do modlitwy – cieszy się ks. Waldemar Maciejewski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Katowickiej.
- Po poprzednich tygodniowych modlitwach dotarło do mnie dużo świadectw. Wiele osób regularnie modli się za księży, ale podkreślają, że ta wyznaczona godzina prowadzi ich do modlitwy, ale też do wdzięczności za konkretnych kapłanów, których spotkali na swojej drodze. Wiem, że niektórzy wybierają godzinę, w której w parafii sprawowana jest msza i zamawiają na tę godzinę intencję mszalną za kapłanów a potem uczestniczą w tej mszy. Formę modlitwy każdy może wybrać sam – wyjaśnia ks. Waldemar.
Kapłani zawsze potrzebują modlitwy, ale – jak podkreśla ks. Maciejewski – w czasie pandemii jest ona dla nich szczególnie cenna. – Teraz wiele naszych zwyczajnych działań jest zawieszonych. Szukamy nowych form ewangelizacji, ale wielu z nas czuje się zagubionych. Kiedy patrzymy na wypełniony formularz, deklarację 168 osób, bo tyle jest godzin w tygodniu, to widzimy, jak wiele osób chce się za nas modlić, troszczy się o nas i pragnie naszej świętości. To daje nam dużo siły.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).