Restrykcje związane z pandemią nie powinny całkowicie zamykać wiernym możliwości skorzystania z sakramentów.
Odizolowana przestrzeń pomiędzy penitentem a spowiednikiem, szkło akrylowe, wentylacja zewnętrzna oraz automatyczna dezynfekcja po każdej spowiedzi – oto nowe wyposażenie konfesjonałów w katedrze w Seulu.
W kompleksie katedralnym w Myeongdong, w sercu Seulu, konfesjonały zostały zamknięte w lutym 2020 r. z powodu pandemii, ponieważ wirus łatwo rozprzestrzenia się w zamkniętych pomieszczeniach drogą kropelkową. Kościół w Korei Południowej wychodzi naprzeciw wiernym Seulu. Katedra w stolicy kraju zmodernizowała swoje konfesjonały, umożliwiając w bezpieczny sposób korzystanie z sakramentu pojednania.
W nowym układzie, przestrzeń dla kapłana i penitenta w konfesjonale jest teraz całkowicie oddzielona. Zainstalowano specjalny system wentylacyjny, który zapobiega przenoszeniu się wirusa. Ponadto w każdej kabinie zainstalowano ochronę ze szkła akrylowego jako fizyczną barierę między spowiednikiem a penitentem, aby uniknąć narażenia na działanie kropel, wydobywających się z dróg oddechowych. W końcu, po skorzystaniu z sakramentu, cała kabina jest odkażana, zanim następny wierny przystąpi do spowiedzi.
Ks. Matthias Young-yup Hur, rzecznik archidiecezji seulskiej i wiceprzewodniczący Diecezjalnej Komisji ds. Komunikacji, w nocie wysłanej do Agencji Fides skomentował pomysł udoskonalonych konfesjonałów: „Biorąc pod uwagę przedłużający się kryzys pandemiczny, nasza wspólnota wiary musiała stawić czoła tym bardzo trudnym czasom. Ponowne otwarcie w pełni wyposażonych konfesjonałów jest częścią naszych starań o pomoc duszpasterską dla wiernych. Naszym pragnienieniem jest, aby przekształcić kryzys w szansę. Mamy nadzieję, że pojawią się inne skuteczne inicjatywy w dziedzinie duszpasterstwa również w okresie postpandemicznym”.
Według lokalnego Kościoła, podkreślił rzecznik, ponowne otwarcie konfesjonałów jest decydującym znakiem nadziei, który pozwala spojrzeć poza kryzys, oferując wiernym istotne przesłanie: troska o życie duchowe, pielęgnowanie bezpośredniego kontaktu z Bogiem i odżywianie wiary poprzez sakramenty są główną drogą do pokonania, z łaską Bożą, trudności i życiowych prób.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).