Siódme: Nie myśl tylko o sobie

Jak może wyglądać życie człowieka, którego porzucono podczas mrozu bez jedzenia i ciepłego ubrania na pustkowiu, z dala od ludzkich osiedli? Jeśli nawet uda mu się przeżyć, będzie musiał stoczyć heroiczną walkę o życie.

Odrzućmy własność prywatną i budujmy komunę? Nie. „Ziemia (...) jest rozdzielona między ludzi, by zapewnić bezpieczeństwo ich życiu, narażonemu na niedostatek i zagrożonemu przez przemoc. Posiadanie dóbr jest uprawnione, by zagwarantować wolność i godność osób oraz pomóc każdemu w zaspokojeniu jego podstawowych potrzeb, a także potrzeb tych, za których ponosi on odpowiedzialność” – wyjaśniają autorzy Katechizmu (2402). Posiadanie własności jest nie tylko dopuszczalne, ale wręcz pożądane. Zawsze jednak powinno służyć temu, co  nazywa się dobrem wspólnym.

Kto jest złodziejem?

Jak bardzo w myśli teologicznej dobro wspólne postawione jest ponad prawo własności świadczy definicja kradzieży, jaką można znaleźć w katechizmie. „Polega (ona) na przywłaszczeniu dobra drugiego człowieka wbrew racjonalnej woli właściciela”. Bo przecież postawa właściciela może być też nieracjonalna. Kiedy? To też w katechizmie wyjaśniono. „Nie mamy do czynienia z kradzieżą, jeśli przyzwolenie może być domniemane lub jeśli jego odmowa byłaby sprzeczna z rozumem i z powszechnym przeznaczeniem dóbr. Ma to miejsce w przypadku nagłej i oczywistej konieczności, gdy jedynym środkiem zapobiegającym pilnym i podstawowym potrzebom (pożywienie, mieszkanie, odzież...) jest przejęcie dóbr drugiego człowieka i skorzystanie z nich” (2408).

Katalog czynów, które wchodzą w zakres siódmego przykazania jest bardzo szeroki i wykracza daleko poza obiegowe pojęcie kradzieży i złodzieja. W Katechizmie wymieniono: umyślne zatrzymywanie rzeczy pożyczonych lub znalezionych, oszustwa w handlu, podwyższanie cen wykorzystujących niewiedzą lub potrzebę drugiego człowieka, spekulację  czy wypłacanie niesprawiedliwych wynagrodzeń. Kradzieżą jest też korumpowanie tych, którzy podejmują ważne decyzje, korzystanie w celach prywatnych z własności przedsiębiorstwa, złe wykonanie pracy, przestępstwa podatkowe, fałszowanie dokumentów finansowych, a także, co dotyczy chyba głównie decydujących o rozdziale dobra wspólnego, nadmierne wydatki i marnotrawstwo.

Skoro Ziemia jest wspólną własnością wszystkich, złodziejami są także ci, którzy nadmiernie i niepotrzebnie eksploatują jej zasoby. Owszem, fabryka może dymić, ale jeśli istnieje już dziś coś takiego jak elektrofiltry, nie powinny być one wyłączane dla zwiększenia zysku przedsiębiorstwa. A już zupełnym draństwem jest lokowanie przez bogatych trujących zakładów tam, gdzie mieszkańcy przymuszeni nędzą zgodzą się na każde warunki. Na przykład w krajach Trzeciego Świata.

Niekoniecznie równo

„Wszyscy mamy jednakowe żołądki” – przypominano niegdyś, demonstrując przeciwko uprzywilejowaniu jednych kosztem drugich. Prawda. Jednak nie wszyscy mamy takie same zdolności i chęć do pracy. I nie wszystkim z nas jednakowo sprzyja szczęście. Zróżnicowanie dochodów to w gruncie rzeczy dobra rzecz. Motywuje do wysiłku, by polepszyć swoją sytuację, a przez to sprzyja rozwojowi jednostek i społeczeństw. Jednak tam, gdzie chodzi o działalność gospodarczą, priorytet zasady powszechnego przeznaczenia dóbr nad prawem własności zmusza do wypracowania uczciwego kompromisu.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Poszukiwana
  05.12.2012 18:52
  Poszukiwana
  Myślę, że najważniejsze to dawać ludziom wędki. Duuużo wędek. I nic za darmo.Tak jak w Ameryce Południowej, gdzie bardzo biedni nie domagają się po prostu jałmużny, lecz sprzedają jakieś drobiazgi. Jeszcze pragnę zwrócić uwagę na myśl pewnego mądrego człowieka, który przypominał że człowiek biedny nie oznacza człowiek dobry.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6