O tym, jak przywrócić nadzieję zranionej koronawirusem Europie oraz jak budować demokratyczny świat w dobie pandemii rozmawiać będą uczestniczy 41. Mityngu Przyjaźni Między Narodami, który tradycyjnie w sierpniu odbędzie się w Rimini.
Jest to największe spotkanie katolików świeckich we Włoszech organizowane od początku przez Ruch Komunia i Wyzwolenie. Tegorocznym hasłem mityngu są słowa: „Bez zadziwienia stajemy się głusi na to, co wzniosłe”.
Organizatorzy do końca wahali się, czy nie odwołać mityngu z powodu ograniczeń spowodowanych koronawirusem. Ostatecznie stwierdzili, że spotkanie się odbędzie, stając się symbolicznym momentem nowego początku i budowania popandemicznej rzeczywistości. Większość wydarzeń odbędzie się bez udziału publiczności i będzie transmitowana na żywo. Dyrektor mityngu, którym jest Emmanuele Forlani, podkreśla, że będzie to we Włoszech pierwsze duże wydarzenie kulturalno-religijne po tym trudnym czasie izolacji.
„Mamy nadzieję, że będzie to początek wznowienia wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. Organizując to spotkanie chcemy pokazać, że można zacząć od nowa, można mówić o nadziei, zaufaniu, trosce i odbudowie w sposób dobrze uzasadniony, a nie tylko sloganami budującymi bezpodstawny optymizm – mówi Radiu Watykańskiemu Emmanuele Forlani. – Temat tegorocznego spotkania «Bez zadziwienia stajemy się głusi na to, co wzniosłe» uwidacznia nam, że punktem wyjścia, a więc i budowania nadziei jest coś fascynującego, co dostrzegamy w naszym życiu. W tym trudnym czasie była to na pewno niosąca otuchę i nadzieję obecność Papieża Franciszka. Jesteśmy przekonani, że o zaufaniu i nadziei można mówić tylko właśnie dostrzegając coś pozytywnego, fascynującego dla życia, we Włoszech i w Europie. Nie wystarczy przedmiotowy plan odbudowy - ustawy i dekrety. W centrum musi być człowiek, od którego zaczyna się tę odbudowę.“
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.