Na zielonej wyspie nadal trwają surowe obostrzenia sanitarne.
Liturgia nie powróciła jeszcze do kościołów. Wierni uczestniczą w Eucharystii dzięki transmisjom w internecie. Co ciekawe w wypadku Irlandii jest to okazja do ponownego nawiązania duchowych więzów z irlandzką diasporą. W ten sposób nawet lokalne Msze w parafiach stają się wydarzeniem międzynarodowym, bo Irlandczycy żyjący dziś na przykład w Stanach Zjednoczonych uczestniczą w życiu wspólnoty, z której wywodzą się oni sami lub ich przodkowie.
Międzynarodowy charakter miała też sobotnia ogólnoirlandzka adoracja Najświętszego Sakramentu. Została ona zaplanowana dużo wcześniej w sanktuarium maryjnym w Knock jako przygotowanie irlandzkiego Kościoła do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie. Ostatecznie z powodu pandemii Kongres został przełożony na przyszły rok, a adoracja odbyła się on line. Jak mówi organizator tego wydarzenia bp Kevin Doran, jest to dobra okazja, aby poznać duchowe dziedzictwo Węgier, gospodarza Kongresu Eucharystycznego.
Bp Doran: poznać świadectwo węgierskich chrześcijan
„Minęło już 8 lat od Kongresu Eucharystycznego w Irlandii. Teraz odkrywamy, że Węgry mają bardzo ciekawą historię zwłaszcza gdy chodzi o chrześcijańskie świadectwo. Świętym jest ich pierwszy król Stefan. Był to człowiek sprawiedliwy i wrażliwy na potrzeby ubogich – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Kevin Doran. – W czasach nam bliższych, ważne jest świadectwo wiary w XX w. Wielu było takich, którzy świadczyli o swej wierze aż do przelania krwi. Teraz Kościół na Węgrzech przeżywa czas odrodzenia. Chcemy więc wziąć udział w tym Kongresie w przyszłym roku, solidaryzując się z tamtejszym Kościołem, a zarazem zachowując wielką pokorę, aby lepiej poznać i zrozumieć wiarę Węgrów i ubogaceni tym świadectwem powrócić do domu.“
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.