Irlandia: „prowokacyjny” zakaz publicznego kultu

Czy irlandzcy katolicy zdecydują się pójść drogą katolików szkockich?

Reklama

Rząd Republiki Irlandii wprowadził zakaz publicznego sprawowania Mszy św. z powodu wykrycia przypadków kolejnej mutacji wirusa – indyjskiego wariantu Covid-19. Prymas Kościoła katolickiego w Irlandii, arcybiskup Eamon Martin, nie przebierając w słowach, mówi o „kryminalizacji” publicznego kultu, a rządową decyzję nazywa „drakońską”. Kościół rozważa wstąpienie na drogę prawną.

Premier republiki Micheál Martin spotkał się z biskupami irlandzkimi, w tym z arcybiskupem Martinem, w czwartek 15 kwietnia. Zapewnił biskupów, że rozumie znaczenie praktykowania wiary, zarazem jednak, minister zdrowia Stephen Donnelly podpisał rozporządzenie zezwalające wyłącznie na wirtualne nabożeństwa. Dzień po spotkaniu z premierem, arcybiskup Martin dowiedział się o publikacji dokumentu zakazującego publicznego kultu, nazywając to posunięcie „prowokacyjnym”. Stwierdził, że to bardzo rozczarowujące, iż pomimo zapewnień rząd wprowadza ustawowy instrument blokady publicznego kultu „w sposób tajny, bez uprzedzenia i konsultacji”.

W poniedziałek arcybiskup Martin spotkał się z ministrem zdrowia Stephenem Donnelly, który bronił decyzji rządu. Stwierdził, że w kraju obowiązywał już przecież ogólny zakaz organizacji dużych zgromadzeń w pomieszczeniach, ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Rząd republiki stoi na stanowisku, że rozporządzenie „nie miało na celu wyodrębnienia kultu”, ale regulowanie spotkań w pomieszczeniach i na zewnątrz. Minister Donnelly przyznał, że rozporządzenie zostało wprowadzone „mimo konsekwentnego wspierania przez kościoły komunikatów dotyczących zdrowia publicznego od początku trwania pandemii”. Podkreślił znaczenie regularnych rozmów między kościołem, rządem i doradcami ds. zdrowia publicznego w celu zapewnienia „wzajemnego zrozumienia i współpracy” podczas kryzysu Covid-19.

Niedawno najwyższy sąd cywilny w Szkocji orzekł, że wprowadzony przez rząd całkowity zakaz publicznego kultu był niezgodny z prawem. Rządową decyzję określono jako „nadzwyczajne nadużycie władzy państwa”. Przeciw niej wystąpił ks. Tom White z kościoła pw. Św. Alfonsa w Glasgow, a jego pozew wsparło ponad 20 przywódców religijnych. Drzwi kościołów w Szkocji otwarto po niespełna trzech miesiącach blokady działalności. Czas pokaże czy tą samą drogą nie pójdzie Republika Irlandii.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama