Bp Gérard Mulumba miał 82 lata, był emerytowanym orynariuszem diecezji w Mweka, zmarł w szpitalu w Kinszasie, stolicy w Demokratycznej Republiki Konga, gdzie został hospitalizowany kilka dni wcześniej.
Demokratyczna Republika Konga jest drugim po Kamerunie afrykańskim krajem dotkniętym w największym stopniu przez koronawirusa. Stwierdzono dotychczas ponad 300 przypadków zarażenia, spośród których 25 osób zmarło, a 27 zostało wyleczonych. Sytuacja jest szczególnie niepokojąca wobec zagrożenia epidemią eboli. Właśnie minęło ponad trzy miesiące od wyjścia ze szpitala ostatniego wyleczonego pacjenta. Wydawało się, że kraj wychodzi z zagrożenia epidemicznego. Niestety ostatnio odnotowano nowe trzy przypadki zarażenia ebolą. Dwie osoby już zmarły.
Trwa ponadto rekonwalescencja kard. Philippe Ouédraogo, arcybiskupa Wagadugu, w Burkina Faso, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru, który opuścił już szpital w stolicy kraju po tym, jak znalazł się w nim z powodu pozytywnego rezultatu testu na Covid-19.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.