Pierwotnie miała się ona odbyć już na początku lipca, jednak ze względu na problemy zdrowotne, Franciszek musiał odwołać wyjazd.
Stolica Apostolska potwierdziła papieską podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Płd. Pierwotnie miała się ona odbyć już na początku lipca, jednak ze względu na problemy zdrowotne, Franciszek musiał odwołać wyjazd. W Sudanie Płd. Ojcu Świętemu będą towarzyszyć prymas Wspólnoty Anglikańskiej oraz zwierzchnik Kościoła Szkocji. Z tego względu ten etap podróży został nazwany pielgrzymką ekumeniczną.
Papież będzie w Afryce od 31 stycznia do 5 lutego. Podróż rozpocznie od Konga. W odróżnieniu od pierwotnych planów, Franciszek nie uda się do Północnego Kiwu, lecz przez cały czas, od 31 stycznia do 3 lutego pozostanie w stołecznej Kinszasie. Przewidziano 7 spotkań dla różnych grup i kategorii społecznych oraz Mszę dla ogółu wiernych na lotnisku Ndolo.
W Sudanie Płd. Papież będzie od 3 do 5 lutego. Oprócz osobnych wizyt u prezydenta i wiceprezydentów przewiedziano cztery spotkania, modlitwę ekumeniczną oraz Mszę przy mauzoleum Johna Garanga. Do Rzymu Papież powróci w niedzielę 5 lutego po południu.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).