"Zwycięskie powołanie"

Z cyklu: Co warto przeczytać?

Ostatnio przekonuję się o tym, jak mało wiemy o rodzimych świętych, błogosławionych, a może dopiero tych, którzy są w drodze na ołtarze. Książka salezjanina Luigiego Castano ukazuje postać błogosławionego Augusta Czartoryskiego. Księcia, który porzucił dobra doczesne i został salezjaninem.

Gdy czyta się jego historię, przytaczane świadectwa, aż chciałoby się zrobić o nim film. Jego droga powołania wcale nie była łatwa. W końcu był księciem, a jego ojciec wiązał z nim olbrzymie nadzieje.

Myślę, że niektórzy będą zaskoczeni, ile intryg zawiązało się wokół Augusta, gdy oświadczył, że wstępuje do zakonu, a nawet, jak już w nim był!

Salezjanin Luigi Castano przywołuje pierwsze spotkanie młodego księcia  z księdzem Bosko. Był to punkt zwrotny w życiu Augusta. Na tyle silny, że nic już nie było w stanie zawrócić go z drogi kroczenia za Chrystusem. Co prawda ks. Bosko wcale nie chciał go tak od razu przyjąć do zgromadzenia. Interweniować musiał sam papież. Część rodziny Czartoryskich właściwie do momentu wyświęcenia Augusta na księdza walczyła o to, by wrócił do stanu świeckiego. Sprzymierzeńcami Augusta była jego macocha i jego ciotka, która została karmelitanką. Ona przeczuwała, że książę będzie radością domu Czartoryskich, choć książę Władysław zdawał się tego nie dostrzegać, bo jego pomysły, nie spełniły się. 

"W naszych czasach, wstrząsanych trwogą i sprzecznościami na skutek ogólnie przyjmowanej postawy hedonistycznej w życiu, postać Augusta Czartoryskiego staje się przykładem autentycznej wolności wewnętrznej i szlachetnego posłuchu słowom Bożym" - powiedział jeden z doradców teologicznych na spotkaniu 24 stycznia 1978 roku.

Książkę czyta się lekko, miejscami ma się wrażenie, że to nie tylko biografia, ale kilka gatunków literackich od hagiografii po wciągający thriller. Myślę, że dla osób, które może ciągle poszukują swojego miejsca na ziemi postać bł. Augusta Czartoryskiego może pomóc w odważnym podejmowaniu decyzji. 

"Jedna rzecz jest tylko konieczna: zbawienie duszy"- do tych słów książę wracał bardzo często. 

Książka zmusza do refleksji nad własnym życiem. Polecam.


Luigi Castano, Zwycięskie powołanie. Błogosławiony August Czartoryski - kapłan salezjanin, Wydawnictwo Salezjańskie 2006. 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11