Galeria Kamedulska powstanie w Rytwianach

Galeria-muzeum z wystawą papieskich pamiątek, biblioteką i archiwum powstaną w dawnym domu braci konwersów - części pokamedulskiego zespołu klasztornego Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach (Świętokrzyskie) - zapowiada dyrektor tej placówki ks. Wiesław Kowalewski.

Zgodnie z wstępną umową, podpisaną przez przedstawiciela rytwiańskiego Stowarzyszenia Miłośników Pustelni Złotego Lasu i zarządu województwa świętokrzyskiego, przedsięwzięcie zostanie dofinansowane w 80 proc. przez Unię Europejską, w ramach promocji gospodarczej i turystycznej regionu. Kosztorys prac rewitalizacyjnych opiewa na 2,5 mln zł.

Jak powiedział PAP ks. Kowalewski, pomysłodawców projektu "Przeszłość dla Przyszłości - Galeria Kamedulska w Pustelni Złotego Lasu" zainspirowało m.in. przekazanie Pustelni przez Jana Głaza ze Staszowa prywatnych zbiorów papieskich pamiątek, liczących ponad 5 tys. eksponatów. Kolekcjoner - były milicjant - po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża porzucił hobbistyczne zbieranie militariów na rzecz papaliów. Zgromadził bogaty zbiór numizmatów, znaczków pocztowych, książek, albumów, plakatów i innych przedmiotów poświęconych papieżowi-Polakowi.

W ciągu najbliższego roku dom braci konwersów (mnichów bez święceń kapłańskich) i jego zaplecze gospodarcze zostaną tak przebudowane i wyposażone, że będzie możliwe urządzenie w nich również stałej wystawy obrazującej życie kamedułów oraz ekspozycji czasowych. Przewidziano także zagospodarowanie ogrodów - 16,5 tys. m kw. terenu przyległego do klasztoru.

Utworzenie Galerii Kamedulskiej ma być drugim etapem odnowy XVII-wiecznej pustelni. W pierwszym, w ramach projektu "Wiedza, Terapia Kontemplacja - Rytwiańskie Dziedzictwo Kulturowe Kamedułów", powstało w 2008 roku Relaksacyjno-Kontempalcyjne Centrum Terapeutyczne SPeS (z łacińskiego "salus per silentium", czyli zdrowie przez ciszę).

Centrum służy kompleksowej terapii indywidualnej i grupowej osób zagrożonych skutkami cywilizacji, pracoholizmu i różnych uzależnień, m.in. od internetu. Jest też miejscem pracy twórców kultury i sztuki. Idea Pustelni Złotego Lasu (Eremus Silvae Aureae) nawiązuje do trzech kanonów kamedulskiego życia zakonnego: modlitwy, samotności i milczenia.

Erem w Rytwianach budowali - w stylu odrodzenia - kameduli włoscy. Po kasacie klasztorów w 1819 r. pustelnię oddano oo. reformatom z Krakowa, ale w 1864 r. również oni zostali usunięci przez rząd rosyjski. Od tego czasu poświęcony w 1637 r. kościół był filią parafii Staszów. W 2001 roku diecezja sandomierska urządziła przy nim Ośrodek Kultury i Edukacji "Źródło".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10