Brazylia: Kościół w obronie wyzyskiwanej ludności tubylczej

Nasiliły się morderstwa przedstawicieli ludów tubylczych.

Brazylijscy biskupi kolejny raz stają w obronie Indian. W tym kraju nasiliły się bowiem przypadki morderstw przedstawicieli ludów tubylczych. Za zabójstwami stoją najemnicy brazylijskich obszarników, czy też międzynarodowych korporacji eksploatujących złoża mineralne, szczególnie w regionie Amazonii. Indianie padają tam ofiarą ludzi bez skrupułów, dla których liczy się jedynie zysk.

W związku z tragiczną sytuacją ludów tubylczych przewodniczący brazylijskiego episkopatu abp Walmor Oliveira de Azevedo zaapelował o solidarność i sprawiedliwość. Odnosząc się do ostatnich ataków na Indian stwierdził, że „należy solidaryzować się z Indianami. Co więcej powinniśmy domagać się od kompetentnych władz poważnego śledztwa i schwytania sprawców. Oby sprawiedliwości stało się zadość”.

Nawiązując do przesłania Papieża Franciszka na zbliżający się Światowy Dzień Pokoju abp Oliverira de Azevedo prosi swoich rodaków: „nie pogłębiajmy blizny na społeczeństwie brazylijskim, którą jest prześladowanie ludów tubylczych. Nie można zamieniać życia za bogactwo. Pokój jest największym bogactwem cywilizacji, jaki możemy osiągnąć”.

Jest bardzo smutno żyć w XXI w., kiedy to prześladuje się i dokonuje zabójstw na przedstawicielach ludów tubylczych z powodu chciwości. Chciwość w górnictwie, przede wszystkim poważne przestępstwa, napędzane nadmiernymi ambicjami za niewolnictwo lub dominację pieniądza – podkreśla przewodniczący brazylijskiego episkopatu. Wskazuje, że opcja na rzecz ubogich, która jest przejawem autentycznej wiary chrześcijańskiej, oznacza stanięcie w obronie Indian, osób bezdomnych, cierpiących i wykluczonych, gdyż oni są naszymi braćmi i siostrami. Abp Oliverira de Azeveda wyraża nadzieję, że troska o pokój stanie się stałym horyzontem w relacjach międzyludzkich, niezachwianym zobowiązaniem, które domaga się szacunku wobec wszystkich ludów, szczególnie Indian, wykluczonych z naszej społeczności, na wzór Jezusa i tych, którzy byli przy Nim w szopie betlejemskiej!

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10